Aktualności Dodano: 11 Maja 2022

Dowódca powstania prezydentem Bydgoszczy

Data rozpoczęcia: 2022-05-11
Data zakonczenia:

Dziś 11 maja, słońce wzeszło o 4.14, a zajdzie o 7.40 wieczorem. Czas na garść doniesień z regionu leszczyńskiego, z kraju i ze świata przygotowanych 100 lat temu przez dziennikarzy "Głosu Leszczyńskiego".

Dyrekcja Poczt przystąpi wkrótce do wydania nowego spisu abonentów Telefon Okręgu Dyrekcji Poznańskiej. Poprawki do obecnego spisu i zamówienia na nowy spis, który prawdopodobnie 200 - 300 mk. kosztować będzie, przyjmuje tutejszy Urząd Pocztowy. Doniesione takie mogą być bezpłatnie do skrzynki listowej wrzucone (...)

Dwie wiadomości dotyczące wzrostu obciążeń fiskalnych:

Ministerstwo Skarbu komunikuje, że opłata wywozowa od jaj w miesiącu maju rb. pobierana będzie w wysokości 20 mkp. od sztuki (...)

Ponadto Ministerstwo Skarbu zgodziło się na wprowadzenie przez Związki Komunalne podatków od napojów wyskokowych w miastach wydzielonych z powiatów. Niewykluczone jest również obciążenie produkcji piwa, tym razem jednak na rzecz powiatowych związków komunalnych.

Zaskakujące informacje na temat ważnego dowódcy powstania wielkopolskiego:

Znany ogólnie z czasów walk powstańczych w powiecie leszczyńskim dowódca 6. pułku p. pułk. dr Bernard Śliwiński, dotychczasowy komendant XI Okręgu Poznańskiego Policja Państwowej został, jak nam donoszą, na ostatniem posiedzeniu Rady Miejskiej w Bydgoszczy wybrany jednogłośnie na prezydenta tegoż miasta (...)

Na wschodzie po staremu:

,lzwiestja" przynoszą obszerniejsze sprawozdanie o zaburzeniach w nowo założonej sowjeckiej republice jakuckiej. Wśród ludności jakuckiej znalazło schronienie wielu oficerów carskich którzy szerzą tam niepokój. ,,lzwiestja" zwracają się z poważnem ostrzeżeniem do Jakutów. Centralna władza sowiecka odjęła cd ust głodnych rosyjskich robotników i chłopów 200 ooo pudów żyta i dziesiątki tysięcy pudów innego towaru, aby je przesłać młodej republice jakuckiej. Wobec tego jednak muszą Jakutowie położyć kres wszelkim awanturom urządzanym przez zwolenników carskich i Kołczaka.

Więcej informacji z tego numeru "Głosu Leszczyńskiego" w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Kliknij tutaj.

W cytatach zachowano oryginalną pisownię.

Łukasz Domagała