Aktualności Dodano: 08 października 2024

Dramat w teatrze, dramat teatru

Data rozpoczęcia: 2024-10-05
Data zakonczenia:

W minioną sobotę, 5 października, w Bibliotece Ratuszowej odbyło się wyjątkowe spotkanie z Wojciechem Tomczykiem, jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich dramatopisarzy. Wydarzenie „Dramat w teatrze, dramat teatru” odbyło się w ramach projektu „Cafe Biblioteka”. Spotkanie poprowadził Dariusz Jaworski.

Wojciech Tomczyk, znany z takich dzieł jak „Norymberga” czy „Wampir”, podzielił się swoimi refleksjami na temat współczesnej sceny teatralnej i wyzwań, z którymi mierzy się teatr w XXI wieku. Jego bogate doświadczenie jako dramaturga, scenarzysty i producenta stanowiło solidną podstawę do dyskusji na temat kondycji polskiego teatru oraz jego roli w kształtowaniu społecznej świadomości.

Uczestnicy mieli okazję usłyszeć o kulisach powstawania największych dzieł Tomczyka oraz poznać jego spojrzenie na przyszłość dramatopisarstwa w Polsce. Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją z publicznością, która nie kryła swojego entuzjazmu. 

 

 

Wojciech Tomczyk - polski dramaturg, scenarzysta i producent.

Dzieciństwo i młodość spędził na warszawskiej Pradze, gdzie ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT. W teatrze debiutował sztuką Wampir (inscenizacja teatralna zdobyła Nagrodę Ministra Kultury). Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanower 2000. Autor wielu scenariuszy do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. Laureat m.in. Grand Prix festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007 (za sztukę Norymberga) i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w 2007. Norymberga została przełożona na angielski, niemiecki, bułgarski, rosyjski, białoruski i estoński. Autor otrzymał za nią także Grand Prix za najlepszy tekst dramatyczny na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego – Białoruś 2008/2009.

 

Relację ze spotkania można obejrzeć na naszym Facebooku. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

(JJ)