,,Drgania świetlików’’
Data rozpoczęcia: 2023-05-15
Data zakonczenia:
W sobotę, 13 maja 2023 r., w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) obejrzano film pt.: ,,Drgania świetlików’’. Po nim widzowie mieli okazję spotkać się z reżyserką Hanką Brulińską i z bohaterem dokumentu, znanym aktorem z podrawickiego Bojanowa, Andrzejem Golejewskim.
Poruszający i niezwykle intymny dokument realizowany był ponad dziesięć lat. Na oczach widzów bardzo popularny kiedyś aktor pakuje swoje życie do jednego plecaka i wraca do swego rodzinnego miasta. Z powodu choroby psychicznej wyrzucono go z teatru w którym pracował kilkanaście lat, stracił już rodzinę i właśnie traci dach nad głową.
- Najtrudniejszą formą aktorstwa jest być i nie grać - mówi w tej sytuacji Golejewski.
Tak zaczyna się trwająca lata perygrynacja siłującego się z losem i Bogiem wrażliwego człowieka. Nocuje w parkach, szuka dawnych znajomych i prosi o pomoc, sypia w przydrożnych stodołach i zatraca się w świecie wyobraźni, i literackich tekstów. Bohatera dokumentu spotykamy po dwóch, sześciu, ośmiu latach. Coraz starszy, coraz bardziej potrzebujący pomocy ciągle marzy o założeniu w Bojanowie Małego Teatru Leśnego i ponownym wystawieniu „Świętokradztwa” Oskara Tauschińskiego. Całej fabuły zdradzać nie będziemy. Dodajmy tylko, że po projekcji odbyło się poruszające spotkanie z reżyserką filmu i jej bohaterem.
- Czy to dobrze że autorka filmu płacze na jego prezentacji? Przecież już tyle razy to widziałam - mówiła ocierając łzy Brulińska, a sala wyjaśniła, że to z powodu niezwykle wrażliwego patrona Biblioteki. Stanisław Grochowiak w filmie też zagrał, a raczej jego pomnik na Placu Metziga. Golejewski kładąc kwiatek na jego metalowym bucie dziękował mu i Bibliotece jego imienia. Po projekcji dziękowano już jemu i reżyserce - za ważny film o wykluczeniu osób chorych i losie niezwykle wrażliwego artysty skazanego na samotność. Wzruszeń tego wieczoru było dużo. Na spotkaniu pojawili się wieloletni przyjaciele Golejewskiego ze szkół, sąsiedztwa, pociągu a także ludzie, dla których był przez lata zawodową inspiracją. Spotkanie z reżyserką i aktorem poprowadził profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr hab. Wojciech Otto jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,NASZ DOM - NASZ ŚWIAT’’ - inicjatora tego niezwykłego wydarzenia.
Alicja Muenzberg-Czubała