Aktualności Dodano: 20 czerwca 2022

Z CYKLU: „FILIE BIBLIOTECZNE – KULTURA BLIŻEJ LUDZI”

Data rozpoczęcia: 2022-06-20
Data zakonczenia:

Biblioteka z historią w tle

XIX-wieczny budynek z czerwonej cegły z dachem zwieńczonym małą wieżyczką i ozdobnymi kratownicami w oknach, przez które subtelnie przenika światło. Mowa o byłym domu przedpogrzebowym przy Alejach Jana Pawła II, który niegdyś był częścią cmentarza żydowskiego. Od 2006 roku w tym wyjątkowym miejscu mieści się filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Książki idealnie wpasowały się w tą zabytkową przestrzeń.

Filia "Dwójka" rozpoczęła działalność w 1968 roku w jednym z lokali pasażu na tak zwanej "górce" przy ul. Westerplatte. Jednak stale rozrastający się księgozbiór wymagał ulokowania go w bardziej przestronnym miejscu. Nadarzyła się okazja, by przejąć po Muzeum Okręgowym w Lesznie 128-metrową przestrzeń, w której wcześniej mieścił się Dział Judaistyczny. I tak od 2006 roku dawny dom przedpogrzebowy stał się domem dla książek z najbardziej obleganej przez czytelników i największej filii w mieście.

Już od 54 lat mieszkańcy pobliskich osiedli korzystają z usług placówki. Pracujący w niej bibliotekarze służą swoją wiedzą, a ich polecenia kształtują gusta czytelników. Ofertę kulturalną uzupełniają odbywające się w oddziale spotkania autorskie, warsztaty czy lekcje biblioteczne.

- Uwielbiam swoją pracę. Wiele satysfakcji daje mi kontakt z czytelnikami. Nie wyobrażam sobie pracy, w której byłabym pozbawiona relacji z drugim człowiekiem. Czytanie książek jest moją pasją. Od zawsze chciałam być bibliotekarzem, dlatego wykształciłam się w tym kierunku i od wielu lat pracuję w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od tego roku jestem opiekunem klimatycznej filii "Dwójki" - mówi Ewa Siwarska, która nie dzieli książek na gatunki. One nie mają dla niej znaczenia. Najważniejsze są emocje, odpowiedni styl, pomysł i przekaz, który niesie za sobą dana pozycja.

- Ostatnio duże wrażenie zrobiła na mnie książka Deli Owens pt. "Gdzie śpiewają raki". Pozostawiła we mnie trwały ślad - tego właśnie oczekuję od literatury – tłumaczy Ewa.

Bibliotekarka w życiu prywatnym miłość do książek dzieli z pasją do fotografowania tego, co ją zachwyci, podróżowaniem, długimi spacerami na łonie natury, wycieczkami rowerowymi oraz opieką nad kotką o imieniu Ziuta.

Warto dodać, że filia "Dwójka" została ostatnio wyposażona w dział z książkami w języku ukraińskim. Biblioteka dzięki wsparciu finansowemu Miasta Leszna zakupiła od wydawnictwa ze Lwowa niemal 500 tytułów, wśród których znajdują się pozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W placówce zatrudniona została również osoba znająca język ukraiński, by ułatwić naszym wschodnim sąsiadom korzystanie z wypożyczalni. W planach biblioteki jest sukcesywne poszerzanie oferty czytelniczej dla Ukraińców. Jak mawiał Józef Ignacy Kraszewski: "Dobra książka, która ci pozwala zapomnieć o życiu i brzemionach jego – jest nieocenioną […] jest skarbem. […] Przychodzą na człowieka takie momenty w życiu, kiedy nawet licha książka staje się deską zbawienia".

Biblioteka Dwójka (Бібліотека Двійка)

64-100 Leszno, Al. Jana Pawła II 14
64-100 м. Лешно, Ал. Івана Павла ІІ, 14.
Telefon (Телефон): 65-520-30-11
Контакт для читачів українською мовою: ukr@mbpleszno.pl

Godziny otwarcia (Години роботи):

Poniedziełek (Понеділо) 10:00-18:00 (przerwa* 14:30-15:00)
Wtorek (Вівторок) 09:00 - 15:00 (przerwa 11:00 - 11:30)
Środa (Середа) 10:00 - 18:00 (przerwa 14:30 - 15:00)
Czwartek (Четвер) 09:00 - 15:00 (przerwa 11:00 - 11:30)
Piątek (П'ятниця) 10:00 - 18:00 (przerwa 14:30 - 15:00)

*перерва

Magdalena Woźna