Aktualności Dodano: 10 Maja 2022

Finlandia - kraina saunami usiana

Data rozpoczęcia: 2022-05-10
Data zakonczenia:

Finlandia - kraina saunami usiana

Wynalazki pochodzące z Finlandii to pulsometr, Linux, łyżwy, Angry Birds, koktajl Mołotowa, sms i sauna, która jest kluczowym elementem dziedzictwa kulturowego kraju. Średnio na jedno gospodarstwo domowe w Finlandii przypada jedna sauna. Nawet fiński parlament posiada własną saunę, w której mogą debatować urzędnicy. Jest ona na wyposażeniu także jednego z lokali sieci Burger King w Helsinkach. Język fiński jest jednym z dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie do nauki i tłumaczenia. Rzeczownik może mieć ponad 200 form, a jedno z najdłuższych słów to „epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkän”.

Można by długo wymieniać ciekawostki o Finlandii, ponieważ to fascynujący kraj, o czym przekonaliśmy się 10 maja podczas Wieczorku Kulturowego, zorganizowanego przez Fundację Centrum Aktywności Twórczej. Interaktywną prezentację na temat kultury fińskiej przedstawiła w Bibliotece Ratuszowej Anna, przebywająca w Lesznie w ramach wymiany wolontariackiej.

Wieczorki Kulturowe są częścią projektu pn. "Co z tą Książką?" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.