Gorzkie zwycięstwo życia nad śmiercią
Data rozpoczęcia: 2023-04-06
Data zakonczenia:
W ramach obchodów Roku Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) w środę 5 kwietnia 2023 r. odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona ofiarom holokaustu. Niech puentą mojej wypowiedzi będą słowa Kazimierza Piechowskiego, które brzmiały: ,,pragnę, aby bolesne doznania mojego pokolenia były przestrogą dla młodych, w których rękach spoczywają losy świata’’ - mówiła mocno Jagoda Markiewicz, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie.
To uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie byli pomysłodawcami i głównymi organizatorami konferencji. Zaprosili do niej też Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Getta Warszawskiego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie. Honorowy patronat objął nad nią prezydent Leszna.
Konferencję otwarto recitalem z muzyką z filmu ,,Lista Schindlera’ w wykonaniu Elżbiety Skubiszewskiej-Herman i Tomasza Biberstajna z Państwowej Szkoły Muzycznej w Lesznie. O kulturze żydowskiej i diasporze w przedwojennym Lesznie opowiedziała młodym ludziom Patrycja Paprota z muzeum.
- To niezwykłe, że właśnie dziś się spotykamy. Powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta pesach, 19 kwietnia i my też spotykamy się w wigilię tego święta. Dziś wieczorem się zaczyna - powiedziała Paprota. Pesach to święto wolności - kiedy wspomina się wyjście z niewoli egipskiej pod wodzą Mojżesza.
O holokauście młodym opowiedziała ich szkolna koleżanka - Jagoda Markiewicz. Jej słowa na koniec wybrzmiały mocno:
- Tutaj zwracam się do wszystkich sumień i umysłów, które będą kształtowały los przyszłej Europy, aby to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski, mam tutaj na myśli na przykład Buczę, nie stało się zaczątkiem holokaustu dwudziestego pierwszego wieku.
Po niej o historii getta mówiła dr Halina Postek z Muzeum Getta Warszawskiego. Zaprezentowała film z wykopalisk w ruinach budynku przy dawnej ulicy Miłej 18. Był tam bunkier Mordechaja Anielewicza - jednego z przywódców powstania w Gettcie. Anielewicz widząc, że nie ma szans na zwycięstwo razem ze 120 bojownikami powstania popełnił samobójstwo. Dziś jest tam kopiec poświęcony pamięci powstańców, ale zdaniem historyków, bunkry ciągnęły się zdecydowanie dalej.
- Dziś, gdy nie ma już prawie świadków tamtych zdarzeń, albo właśnie odchodzą, rolę narratorów przejmują rzeczy. Znajdujemy tam przede wszystkim przedmioty codziennego użytku - opowiadała dr Postek.
Młodzież obejrzała też fragment niezwykle poruszającego filmu Rafała Kotomskiego ,,Mury zagłady’’.
- Bierzecie na siebie trudne brzemię - powiedział do zebranych Kotomski. - Pamiętajmy, że te wszystkie straszne rzeczy wydarzyły się, ale nie powiedziane, że nie wydarzą się raz jeszcze. Niesamowicie niebezpiecznie jest piętnowanie inności, czy to kulturalnej, czy seksualnej, czy językowej - przestrzegał i zachęcał młodzież do czytania o historii.
Wygłoszono jeszcze dwa wykłady - o bohaterach Getta i o historii Getta w literaturze.
Z inicjatywy Muzeum Getta Warszawskiego rok 2023 został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony rokiem Pamięci bohaterek i bohaterów Getta Warszawskiego. Rocznica wypada 9 kwietnia. „Jako obywatelki i obywatele Polski […] mamy obowiązek stania na straży pamięci ofiar i podejmowania wszelkich działań uniemożliwiających powtórzenie się tej historii. […] Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego” - napisano.
Alicja Muenzberg-Czubała
Zdjęcia: Magdalena Woźna