Jubileusz dr. Stefana Grysa
Data rozpoczęcia: 2022-09-08
Data zakonczenia:
W poniedziałek 5 września 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej świętowaliśmy 85. urodziny dr. Stefana Grysa – człowieka instytucji, zasłużonego leszczyniaka, którego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z przedsiębiorstwem „Akwawit”.
- „Doktor Stefan Grys to wspaniała postać - filantrop, po części filozof, sponsor. Człowiek, który jest aktywny w wielu dziedzinach - od nauki poprzez produkcję i działalność na rzecz sportu, muzyki czy szkolnictwa. To postać, która jest i będzie już zawsze wizytówką miasta Leszna. Jednak co najważniejsze to przede wszystkim dobry człowiek” – mówił podczas uroczystości dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie Andrzej Kuźmiński.
W uroczystości zainicjowanej przez Samorząd Miasta Leszna wzięli udział bliscy, przyjaciele oraz współpracownicy dr. Stefana Grysa. Z okazji jubileuszu powstała księga pamiątkowa pod redakcją Piotra Jóźwiaka i Andrzeja Kuźmińskiego, wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Stanowi ona podziękowanie za lata ciężkiej i wartościowej pracy na rzecz miasta Leszna i jego mieszkańców. Opracowanie składa się z kilkunastu artykułów poświęconych jubilatowi, które napisali ludzie związani z postacią dr. Stefana Grysa.
Jubileuszowe spotkanie w bibliotece uświetnił koncert „Tria Stroikowego” Zamku w Rokosowie. Nie zabrakło także okolicznościowego tortu i głośnego „Sto lat” na cześć bohatera uroczystości.
Doktor Stefan Grys by inicjatorem dynamicznego rozwoju gospodarczego. Współtworzył Przedsiębiorstwo Przemysłu Farmaceutycznego „Akwawit”, a także jeden z pierwszych akwaparków w Polsce. Kierowane przez niego przedsiębiorstwo, dzięki jego osobistemu zaangażowaniu, wspierało leszczyński sport: żużel, baloniarstwo, szybownictwo, boks, pływanie, szermierkę, tenis, kręgle. Równie mocno, jak w działalność sportową, dr Grys angażował się w działalność kulturalna leszczyńskich instytucji, między innymi zabiegał o powstanie i wspierał rozwój Szkoły Muzycznej I i II stopnia, otaczał opieką Muzeum Okręgowe. Pomagał w tworzeniu samodzielnych i relacjonujących życie miasta i subregionu mediów – Radia Elka i gazety ABC. Był radnym Rady Miejskiej Leszna, a w 1994 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Leszna.
Magdalena Woźna