Aktualności Dodano: 06 maja 2024

Każdy może grać na flecie

Data rozpoczęcia: 2024-05-06
Data zakonczenia:

Dziś (6 maja) w Leszczyńskiej Galerii Książki odbyły się warsztaty fletowe zorganizowane wraz z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie. Młodzi adepci sztuki muzycznej, pod czujnym okiem Edyty Fil ćwiczyli cały ranek, aby o 17:00 zagrać swój pierwszy koncert.

Warsztaty, które odbyły się w Sali NGO Leszczyńskiej Galerii Książki, przyciągnęły młodych entuzjastów muzyki z różnych części miasta. Już od samego początku panowała atmosfera ekscytacji i niecierpliwości, gdy dzieci wchodziły do sali z fletami w dłoniach, gotowe do podjęcia wyzwania. Podczas warsztatów Edyta Fil dzieliła się swoją niezrównaną wiedzą i doświadczeniem z ponad dwudziestu lat praktyki na wielkich scenach amfiteatrów i filharmonii. Prowadziła ich przez różnorodne techniki gry na flecie, od podstawowych skal po bardziej zaawansowane arpeggia i pizzicato, które do niedawna mogliśmy usłyszeć tylko na skrzypcach, a dziś ustrojony był nimi cały utwór koncertowy. Każdy uczestnik miał szansę odkryć nowe możliwości swojego instrumentu. Warsztaty zakończyliśmy o godzinie 17:00 wspaniałym koncertem Edyty Fil oraz jej podopiecznych. Wydarzenie rozpoczęła artystka, prezentując nam swoje autorskie utwory pełne fikuśnych gwizdów, melodii i podśpiewywań. Takiej gry na flecie na pewno jeszcze nie słyszeliście! No i oczywiście, na sam koniec usłyszeliśmy utwór skomponowany przez Edytę Fil i dzieci, który nosi, od dziś, nazwę „Kosmos”. No i kosmicznie było! Zaczęło się od „wybuchu gwiezdnego” wszystkich fletów, po czym nastała cisza. I powolutku ciśnienie wzrastało, odzywało się coraz więcej instrumentów, aż w końcu, wszystkie razem, połączyły się w pięknej melodii.

 

Edyta Fil w 1999 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Dastych–Szwarc. Doskonaliła swą technikę wykonawczą biorąc udział w masterclasses wielu znakomitych profesorów. Uczestniczyła w konkursach muzycznych i jest laureatką: II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (1992), IV miejsca na Międzynarodowych Konkursach Muzyki Kameralnej w Castelfidardo we Włoszech (1995) oraz III miejsca w Klingenthal w Niemczech.

Była solistką Moskiewskiej Filharmonii. Występowała jako solistka w: Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Maroku, Szwajcarii oraz w Polsce. Edyta Fil jest uczestniczką licznych projektów muzycznych, prowadziła masterclass oraz koncertowała w Rachmaninowskim Zale Moskiewskiego Konserwatorium. Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną w szkołach muzycznych regionu lubelskiego.

 

 

Julia Józefiak