Kolekcjoner doświadczeń
Data rozpoczęcia: 2022-12-04
Data zakonczenia:
W ramach projektu "Co z tą książką?" w piątek 2 grudnia 2022 roku Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedził polski dziennikarz, dokumentalista i podróżnik, Przemek Kossakowski.
Człowiek, który swoim zawodem uczynił przekraczanie granic, ma w Lesznie wielu fanów. Świadczy o tym duża frekwencja podczas spotkania w sali audiowizualnej MBP. 80 miejsc na trybunie to zdecydowanie za mało, by pomieścić wszystkich, którzy chcieli wysłuchać opowieści człowieka, który przeżył znacznie więcej niż inni. Na szczęście jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Dzięki rozsuwanej ścianie i dostawieniu około 100 krzeseł, wszyscy mogli obejrzeć spotkanie w komfortowych warunkach.
Przemek Kossakowski na początku spotkania dał publiczności możliwość wybrania tematu swojego wystąpienia. Większość była za prezentacją pt. "Od narodzin do śmierci". Podróżnik opowiedział zatem o symulacji skurczów porodowych, której został poddany kilka lat temu, a także o przejściu rytuału inicjacyjnego w plemieniu Hamer w Etiopii. Opisał także życie ludności zamieszkującej Dolinę Baliem w Nowej Gwinei i ich krwawe rytuały. Najwięcej emocji wśród publiczności wzbudziła jednak historia o zakopaniu żywcem.
- To doświadczenie sprawiło, że przewartościowałem swój sposób postrzegania świata. Stałem się szczęśliwym człowiekiem, ponieważ uświadomiłem sobie, że życie jest przywilejem. Eksperyment trwał zaledwie 40 minut, ale dla mnie było to aż 40 minut, podczas których kontrolę nade mną przejął irracjonalny lęk - mówił podczas spotkania Przemek Kossakowski.
Przemek Kossakowski popularność zdobył jako prowadzący programy telewizyjne m.in. „Kossakowski. Szósty zmysł” i „Kossakowski. Inicjacja” emitowane na kanale TTV. Ostatnio najbardziej kojarzony jest z programem „Down The Road. Zespół w trasie”, w którym poznaliśmy go jako człowieka niezwykle wrażliwego. W 2014 roku wydał książkę pt. „Na granicy zmysłów”, którą napisał na podstawie swojego programu reportażowego „Kossakowski. Szósty zmysł”.
Spotkanie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie i towarzyszyła mu obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewa Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Magdalena Woźna