Aktualności Dodano: 04 września 2023

Książka jak jazda śladami majora

Data rozpoczęcia: 2023-09-04
Data zakonczenia:

- ,,Hubal’’ jest chyba moją najlepszą książką, jaką napisałem, ale też najtragiczniejszą.  Strasznie tę książkę odchorowałem - mówił w piątek (1 września 2023) w Leszczyńskiej Galerii Książki Jacek Komuda. Autor pasjonujących powieści historycznych gościł w naszej Bibliotece po raz czwarty. 

- Spotykamy się pierwszego września, w rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Z tego powodu z obfitego dorobku literackiego Jacka Komudy wybraliśmy książkę ,,Hubal’’. Nie najnowszą, jak to się ma w obyczaju, ale właśnie ,,Hubala’’ - mówił tytułem wstępu prowadzący spotkanie bibliotekarz Paweł Wiszniewski.

Przypomnijmy, Jacek Komuda jest historykiem, pisarzem, autorem scenariuszy do gier komputerowych, autorem gry fabularnej Dzikie Pola. Większość jego powieści dotyczy ukochanej epoki - siedemnastego wieku. Jak sam w piątek mówił, nawet ulubiona epoka, może się znudzić. Dlatego sięgnął po czasy wojenne. 

 - Teraz powiem straszną herezję… Normalnie, jak pisarz książkę napisze, to potem ją odkłada, wraca, poprawia, dopisuje coś, coś wyrzuca. Ja Hubala z rozpędu napisałem całego - opowiadał między innymi Komuda.-  Od razu trafiła do redakcji, a potem nie wróciłem do niej już nigdy. (...) Przez to ten Hubal ma taki reporterski zapis. Pisałem, jakbym jechał na koniu po śladach majora Dobrzańskiego. Natomiast książka mnie strasznie wykończyła. Makabra. Największy ładunek emocji niesie… Powiedzmy sobie szczerze: Polska szlachecka, siedemnasty wiek, to też wielka historia, awanturnicza, zdobycie Moskwy, te wszystkie bitwy, ale tej Rzeczypospolitej już trochę nie czujemy. Nie mamy nikogo, kto ją pamięta. Druga wojna światowa (...) wciąż jest w naszych rodzinnych opowieściach. Trauma wojenna jest chyba w każdym z nas. Może nie w tych najmłodszych pokoleniach? Tych, co mają po piętnaście, dwadziescia lat?  Może oni tę wojnę traktują już jak muzealny skansen? Całe moje dzieciństwo było w cieniu tej wojny. Część rodziny zginęła… Mój dziadek w powstaniu warszawskim. Drugiego sierpnia. Przez to, że przez tę wojnę był komunizm w Polsce, że ta rzeczywistość była taka szara i smutna wokół nas. Dlatego ta historia tak mnie dotknęła… 

Całą rozmowę z Jackiem Komudą można obejrzeć na naszej stronie na facebooku ( https://www.facebook.com/mbpleszno/videos/681659187340645  ). Serdecznie zapraszamy. Zdradzimy tylko, że Komuda opowiadał między innymi jak ważne były symbole i mundury dla hubalowego wojska, o szlakach, filmie Bohdana Poręby, swoich osobistych doświadczeniach na koniu i przekłamaniach jakie funkcjonują do dziś na temat polskiej kawalerii z 1939 roku. Po nagraniu przyszedł czas na bardzo emocjonujące rozmowy o rodzinnych historiach związanych z wojskiem Hubala, dziesięciorgu leszczyniakach, którzy z nim walczyli i tym, że dzisiejsza perspektywa oceny zdarzeń z tametgo czasu jest nieuczciwa. 

W zasobach MBP mamy kilkanaście książek Jacka Komudy: ,,Hubal'', o którym tego wieczoru mówiono bardzo dużo, ,,Herezjarcha - Historia życia Francois Villona czyli dzieje poety i mordercy’’, ,,Opowieści z Dzikich Pól’’,  ,,Westerplatte’’, ,,Wilcze gniazdo’’, ,,Wizna’’, ,,Czarne krzyże: historia rycerska z XV wieku’’, ,,Samozwaniec’’, ,,Czarna bandera: historie najgroźniejszych piratów, szmuglerów, bukanierów i handlarzy czarnym towarem ich bluźniercze wyczyny i zbrodnicze rabunki’’, ,,Epidemie i zarazy’’, ,,Jaksa’’, ,,Ostatni honorowy’’. Zapraszamy do Leszczyńskiej Galerii Książki lub którejkolwiek z bibliotecznych filii. 


Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Nasze Barwy Ojczyste’’ dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach programu dotacyjnego Symbole Narodowe RP. 

Alicja Muenzberg-Czubała