Aktualności Dodano: 10 września 2023

Leszczyńska opowieść o Jonstonie

Data rozpoczęcia: 2023-09-10
Data zakonczenia:

Promocja książki ,,Z Polski do Szkocji i z powrotem. Na styku nauki, medycyny, prawa i procesów o czary’’ wiceprezydenta Leszna Piotra Jóźwiaka ściągnęła w piątek (8 września 2023) do Leszczyńskiej Galerii Książki tłumy. - Ja nie będę o niej opowiadać. Ona jest po prostu doskonała. Trzeba ją przeczytać - powiedział tytułem wprowadzenia Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP. 

O książce opowiadał sam autor zmyślnie prowadzony w rozmowie przez doktor Janinę Halec. Przedstawiła autora jako erudytę z bogatą literaturą prawniczą na swoim koncie i ogromnym szacunkiem, i pasją do badania historii. 

,,Z Polski do Szkocji i z powrotem. Na styku nauki, medycyny, prawa i procesów o czary’’ to trochę osobista podróż w poszukiwaniu śladów po wielkim, leszczyńskim uczonym. Wiceprezydent odwiedził znane nam ważne dla Jonstona miejsca. Badania prowadził też w Szkocji i tam też odbyła się promocja jego książki (będzie tam dostępna). Uczony w zebranym przez Jóźwiaka materiale jawi się jako prekursor wielu przełomowych zmian. Okazuje się, że so pięćdziesiąt  lat wcześniej, niż podają historycy prawa, zalecał wprowadzenie warunkowego zawieszenia kary. Był też jednym z lekarzy wydających pierwszą znaną w świecie ekspertyzę medyczną na potrzeby sądu. Ta ekspertyza odwiodła sąd od wymierzenia kary za czary. Smaczków w ,,Z Polski do Szkocji…’’ więcej. 

Takich tłumów dawno na promocji książki w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) nie było. Dość powiedzieć, że by pomieścić gości autora trzeba było dostawić niemal wszystkie dostępne krzesła pod sceną. On sam zaś tego wieczoru opatrzył osobistą dedykacją i rozdał (książka finansowana z rządowego programu) ponad 150 książek. Wydarzeniu towarzyszyła unikalna wystawa wszystkich znajdujących się w Lesznie starodruków z dziełami Jonstona.  

- To wielkie wydarzenie i ta aura myślę, będzie nam towarzyszyć przez cały wieczór - cieszył się dyrektor Kuźmiński. 

Prezydent Łukasz Borowiak zapowiedział na zakończenie uroczystości, że zamierza zaproponować, by przyszły rok był w mieście poświęcony Janowi Metzigowi. 

- W 2024 roku wypada okrągła, 220 rocznica urodzin lekarza, posła i wielkiego przyjaciela Polaków - wyjaśnił. 

Gośćmi specjalnymi wieczoru byli:  profesor Edmund Waszyński i poseł Jan Dziedziczak.

(Al)