Aktualności Dodano: 22 czerwca 2022

Leszno odegrało ogromną rolę w historii medycyny

Data rozpoczęcia: 2022-06-22

„Lekarze dawnego Leszna” – pod taką nazwą 21 czerwca 2022 roku w Bibliotece Ratuszowej odbyła się konferencja naukowa poświęcona zasłużonym medykom związanym z Lesznem.

Pretekstem do spotkania w tak zacnym gronie była wydana przez naszą bibliotekę książka dr n. med Ewy Kujawskiej pt. „Jerzy Chrystian Arnold (1747–1827). Życie i działalność”.

Podczas konferencji prelekcje wygłosili: dr n. med Ewa Kujawska, prof. dr hab. n. med. Edmund Waszyński oraz dr n. med. Krzysztof Pietrzak.

- Jestem dumny, że konferencja dotycząca historii medycyny odbywa się w Lesznie, a jeszcze większą satysfakcją jest to, że ta konferencja dotyczy naszego miasta i lekarzy z nim związanych. Leszno, jak i cała Wielkopolska odegrało naprawdę ogromną rolę, jeśli chodzi o rozwój historii medycyny. Przecież to tutaj mieliśmy tak wybitnych lekarzy jak, chociażby bohater książki pani dr Ewy Kujawskiej - Jerzy Chrystian Arnold, ale także Jan Metzig, Bronisław Świderski czy Jan Jonston. Przypomnijmy również, że pierwsze w Polsce czasopismo medyczne ukazało się w Lesznie – mówił podczas otwarcia konferencji Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Miasta Leszna.

Magdalena Woźna