Aktualności Dodano: 11 września 2023

Lot w kosmos z Komedą

Data rozpoczęcia: 2023-09-11
Data zakonczenia:

- Na początku przeżyją państwo coś w rodzaju zaskoczenia i szoku, ale później - zobaczycie… - zapowiedział Andrzej Winiszewski, specjalista od jazzu. I zobaczyliśmy.  W niedzielę, 10 września 2023, w sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki w ramach projektu ,,Biografie jazzu’’ odbył się ,,Koncert inspired by Komeda’’ unikatowego duetu: Barbara Drazkov i Bartosz Smorągiewicz. To było jak lot w kosmos. 

Fortepian ze strunami spiętymi klamerkami do bielizny, porozsuwanymi wałkami do włosów i wieczkiem od słoika i sklejonymi taśmą malarską. Czy z tego mogła wyjść muzyka? Nie! A wyszła! I to jaka? Do tego dodajcie jeszcze saksofon. 

- Byłem pewien, że już niczego w tej całej masie projektów komedowskich, projektów przewracania Komedy na wszystkie możliwe strony: z boku z tyłu, na głowie, że już niczego nowego nie da się wymyślić. Że nie da się przeformatować tej muzyki w jeszcze inny sposób. Jakże się myliłem... - mówił wprowadzając zebranych w temat Winiszewski. Usłyszał  niezwykły duet raptem rok temu na festiwalu komedowskim w Słupsku. - Oniemiałem…- relacjonował ze sceny. - (...) To jest coś absolutnie odkrywczego, zadziwiającego. Jest to jak odkrywanie zupełnie nowego lądu.

Barbara Draskov od wielu lat mieszka z granicą i specjalizuje się w preparacji fortepianów i pianin, czyli zamienia fortepian w instrument perkusyjny. Bartosz Smorągiewicz to wybitny improwizator. Ich koncert w Lesznie był unikatowy. Jedyny w Polsce. Kto przegapił, popełnił błąd. Takich rzeczy nie słyszy się co dzień. Wybitny specjalista w temacie i autor projketu ,,Biografie jazzu'' Andrzej Winiszewski w jednym się jednak pomylił: to nie było odkrywanie nowych lądów, to lot w kosmos nagrodzony oklaskami na stojąco. 


Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Alicja Muenzberg-Czubała