Aktualności Dodano: 14 listopada 2023

Między niebem a ziemią

Data rozpoczęcia: 2023-11-14
Data zakonczenia:

,,Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą’’ - ta fraza z wiersza ks. Jana Twardowskiego padła dopiero pod koniec spotkania, ale najpiękniej spina wieczór w Bibliotece Ratuszowej. W niedzielę, 12 listopada, odbyły się tam drugie już poetyckie zaduszki pt.  „MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ” współorganizowane ze Stowarzyszeniem Sztuka dla Wszystkich. 

Biblioteka Ratuszowa rozbłysła świecami pośród pięknych, złotych liści. Wieczór poświęcony był głównie niesłusznie zapomnianemu dziś nieco, a pochodzącemu z Leszna profesorowi Feliksowi Przybylakowi - germaniście, tłumaczowi, eseiście, wykładowcy i poecie. Bliżej poznaliśmy go dzięki prezentacji Aldony Szymanowskiej. 

Czytano też jego wiersze: 

,,To co stabilne

stąpa po jakże kruchym gruncie

i tylko na tym się trzyma

jak nasze ręce splecione tymczasem 

jeszcze długo w noc…’ (Skrzydła)

Tego wieczoru wspominano też innych odeszłych już ważnych dla leszczyńskiej kultury ludzi: Jacka Łukasiewicza, Łucję Danielewską, Danutę Poch i naszego patrona - Stanisława Grochowiaka.  

- Jak ty patrzysz na zaduszki? - pytał każdego z gości Gabriel Roszak, polmysłodawca i głowny moderator spotkania. 

- Dziękuję w tym czasie za to, że miałam zaszczyt poznać tyle wspaniałych osób - mówiła Joanna Zator-Peljan. - Myślę o miłości osób, których już nie ma, ale przede wszystkim dziękuję za tych, którzy jeszcze są. Czuję ogromną wdzięczność…

Poetyckie zaduszki pełne były wierszy. Własnych i cudzych. O odchodzeniu mówili lub recytowali też: Ryszard Biberstajn, Katarzyna Zmysłowska, Eleonora Biberstajn, Krystyna Grys, Gabriel Roszak, Kamila Kampa, Zbigniew Zalesiński i Bożena Łuczak. 

Frazy o ,,wiotkich palcach oplecionych różańcem łez’’ mieszały się z lirycznymi skrzypcami i gitarą (Józef Nowacki i Amelia Sibińska). Pięknie… 


Spotkanie odbyo się w ramach projektu ,,Teraz książka''. Dofinansowano je z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Alicja Muenzberg-Czubała