Aktualności Dodano: 25 Marca 2021

Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena

Data rozpoczęcia: 2021-03-25
Data zakonczenia:

Dwudziestego piątego marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, dzień wybrany nieprzypadkowo. Tego dnia w Śródziemiu obchodzono święto upadku Saurona i zakończenia wojny o pierścień.

Dzień ten obchodzony jest na całym świecie już od 2003 roku. Z inicjatywą obchodów wyszedł światowy fanklub „The Tolkien Society” i zapoczątkował szereg akcji, spotkań i działań mających na celu propagowanie i utrwalanie twórczości pisarza.

Pierwszą powieścią Johna Ronalda Reula Tolkiena (1892-1973) był „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, napisany jako prezent dla synów. Książka trafiła również do przyjaciół samego autora, którzy zachwyceni tą twórczością namawiali go, aby nie poprzestawał na tej jednej opowieści.

Można powiedzieć, że ta historia stworzona dla dziecięcych uszu dała początek powstaniu całego Tolkienowskiego świata. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wykształcenie autora, który już wtedy był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Tolkien był znawcą ponad trzydziestu języków obcych, wśród nich również tych, które dziś są już językami martwymi. Doskonała znajomość podań i legend ludów skandynawskich i nieprzeciętny zmysł językowy pozwoliły mu stworzyć własne języki, którymi posługiwali się bohaterowie w wykreowanych przez Tolkiena światach.

Podkreślić trzeba, że Tolkien w ogóle nie spodziewał się takiej popularności. Można powiedzieć, że przypadek sprawił, że cały świat o nim usłyszał. W Stanach Zjednoczonych przyczyniło się do tego w dużej mierze pirackie wydanie „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. To właśnie owo nielegalne, kieszonkowe wydanie dzieł trafiło do tak szerokiego grona czytelników, że niedługo potem Tolkien stał się multimiliarderem i pisarzem o międzynarodowej sławie.

O fenomenie jego twórczości świadczy również fakt, że misternie skonstruowany świat powieści Tolkiena zaplanowany był w każdym detalu. Sam autor nazwany został ojcem literatury fantasy. Jego twórczość stała się wzorcem nawet dla tych pisarzy, którzy od Tolkiena się odcinali.
„Charakterystyczne dla jego pisarstwa było, to że lubił bawić się motywami, stwarzał teksty, które mają trzy różne początki lub trzy różne zakończania. Do dziś nie wiadomo, które z nich są właściwymi, które mogły być opublikowane.”

Ciekawostką jest również to, że Tolkien „Hobbita” pisał przez czternaście lat. Niektóre źródła podają, że pisarz miał problem z biegłą obsługą maszyny do pisania. Pisał podobno przy użyciu tylko palców wskazujących. Wydaje się to wręcz niewiarygodne biorąc pod uwagę ilość stron w samym „Władcy Pierścieni”. Dla wiernych wielbicieli twórczości Tolkiena ważnym pozostaje również fakt, iż można go spotkać nawet w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

Historycznym wręcz stał się również ruch wyznawców Tolkienowskiego świata ze Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu w różnych miejscach pojawiały się na murach napisy „Frodo żyje” lub „Gandalf na prezydenta”… pisane, jak najbardziej serio ;-)

Hasłem tegorocznej edycji Światowego Dnia Czytania Tolkiena jest: Nadzieja i Odwaga. Jakże aktualne i potrzebne na towarzyszący nam każdego dnia niespokojny czas.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena, jak również bez okazji, życzymy wszystkim naszym czytelnikom nadziei i odwagi na każdy nadchodzący dzień.
Wszystkie dzieła J.R.R Tolkiena, jak również te dotyczące jego życia i twórczości znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Zapraszamy do wypożyczeń i odwiedzin. Życzymy niezapomnianych wrażeń i nowych odkryć podczas lektury.

Barbara Hałusek