Aktualności Dodano: 06 września 2023

Mistrz ze Świętej Góry gra

Data rozpoczęcia: 2023-09-06
Data zakonczenia:

- Prowincja to nie miejsce, ale stan umysłu - mówił we torek, 5 września 2023, Leszek Jankowski, dyrektor Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA w Gostyniu. W Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie promujące Festiwal. Przybyli też Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny i Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

Historia festiwalu sięga połowy dwudziestego wieku, kiedy to podczas remontu dachu na Świętej Górze w Gostyniu odkryto setki zniszczonych kart zapisanych nutami. Okazało się, że spisana tam muzyka pochodzi z osiemnastego wieku i jest doskonała. Wyróżniającym się autorem był Józef Zeidler, nazywany w prezentowanym podczas spotkania filmie ,,Człowiek z nut’’ bliźniakiem Mozarta. Niestety, nie wiemy o nim za wiele. Był starszy od Wolfganga Amadeusza o osiem lat. Obaj tworzyli niezwykłą muzykę, obaj pisali Requiem, obaj zmarli nie ukończywszy go w młodym wieku. Badania nad twórczością i życiem kompozytora z Gostynia ciągle trwają. Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera w tym roku po raz osiemnasty już organizuje festiwal, w trakcie którego najlepsi muzycy w Polsce grają i śpiewają noszące znamiona geniuszu dzieła z odkrytych manuskryptów. 

- Jak to możliwe, że w takim miejscu, małym, prowincjonalnych Gostyniu, powstała taka muzyka? Dziś, żeby te utwory wykonać i nagrać, musimy szukać doskonale wykształconych muzyków. Tak trudna ona jest. Tak wymagająca. Stąd wniosek, że skoro Zajdler pisał ją dla klasztornej orkiestry, musiała ona być wówczas na nieprawdopodobnym poziomie - mówili między innymi organizatorzy festiwalu. 

Festiwal jest bardzo kosztowny, ale wstęp na cztery koncerty jest wolny. Trójka bohaterów tego przedsięwzięcia cały rok pracuje ciężko zdobywając mecenasów tego niezwykłego przedsięwzięcia. Każdy może nim być.  

Panowie opowiedzieli o zagranicznych koncertach, na których promują muzykę gostyńskiego mistrza i przedstawili program tegorocznego festiwalu  ( https://jozefzeidler.eu/program-xviii-festiwalu ), który rusza już 30 września i oferować będzie cztery dni uczty muzycznej (w dwa weekendy) na najwyższym poziomie z Mozartem, Zeidlerem, Vivaldim, Beethovenem.

Alicja Muenzberg-Czubała