Aktualności Dodano: 01 września 2023

Na czym kiedyś słuchano muzyki?

Data rozpoczęcia: 2023-09-01
Data zakonczenia:

Czytelnia muzyczna w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) dziś (1 września 2023) wzbogaciła się o osiemnaście historycznych radioodbiorników, dwa gramofony i osiem magnetofonów (cztery kasetonowe i cztery szpulowe). Na najstarszym radio prawdopodobnie słuchano ogłoszenia o wybuchu II wojny światowej. 

Wszystkie dziś przybyłe sprzęty są w doskonałej kondycji. Odkrył, naprawił a teraz użyczył je naszej Czytelni Jakub Juskowiak, uczeń I LO w Lesznie. Jest on pasjonatem polskiej elektroniki z czasów PRL. Pierwsze radio naprawił, gdy miał 10 lat. Gdy miał lat 14 - w gostyńskim muzeum otwierał wystawę 50 ulubionych naprawionych przez siebie eksponatów. 

- Pasja się wzięła stąd, że u babci w pokoju stało kiedyś radio DSP-102 (UNITRA) i postanowiłem je uruchomić. Radio zagrało, dużo lepiej niż dzisiejsze i zaczęło mi się to podobać - opowiadał wówczas dziennikarzom Gostyń24.

Dziś był w Czytelni muzycznej. Najstarsze użyczone Bibliotece radio wyprodukowano w 1938 roku.  Najprawdopodobniej 84 lata temu słuchano na nim dramatycznych informacji o wkroczeniu niemieckich wojsk do II RP. W ustawionym dziś pośród płyt zestawie sprzętów są między innymi: gramofon Bambino, magnetofon szpulowy i kilkanaście turystycznych radioodbiorników. 

 - Bardzo się cieszymy z obecności tych eksponatów w tym miejscu  - mówi Ewa Babiarska, pracownik Czytelni Muzycznej. -  Wszystkie są piękne i działają! Nareszcie będziemy mogli zaprezentować naszym najmłodszym czytelnikom, którzy nie pamiętają tak odległych czasów - jak słuchali muzyki ich pradziadkowie, dziadkowie i rodzice. Serdecznie zapraszamy do oglądania, a przede wszystkim - słuchania! 

Czytelnia muzyczna poleca się na weekend i każdego dnia po nim. Przypominamy: Leszczyńska Galeria Książki czynna jest 7 dni w tygodniu od godz. 9:00 do 19:00. 

Alicja Muenzberg-Czubała 

Film z wprowadzania nowych sprzętów do Czytelni można obejrzeć na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/mbpleszno/videos/266592492840050