Aktualności Dodano: 29 kwietnia 2024

Nic oprócz miłości…

Data rozpoczęcia: 2024-04-29
Data zakonczenia:

W sobotę, 27 kwietnia, w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie swój drugi Benefis, 31 lat pracy twórczej, szacowne urodziny i promocję najnowszego tomiku wierszy świętowała poetka Krystyna Grys. - Z dużą dozą sympatii nazywana jest poetką leszczyńską i to jest bardzo miłe, ale też jakoś krzywdzące, bo w pewien sposób ogranicza terytorialnie. Bo jest przecież nie tylko jedną z pierwszych dam poezji w Lesznie, a nawet nie w regionie, jest poetką polską, po prostu - przedstawił bohaterkę wieczoru Ryszard Biberstajn.  

Trzeba było dostawić mnóstwo krzesełek, by zmieścić gości jubilatki. 

- Jeszcze żaden pisarz, żaden autor, żaden twórca nie miał tyle benefisów, co pani Krystyna - przywitał poetkę Andrzej Kuźmiński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, wydawcy najnowszego tomiku.  

Ryszard Biberstajn, prowadzący spotkanie z poetką, zaczął od obrazów: Krystyna Grys za kierownicą swego legendarnego turkusowego maluszka (uwielbia prowadzić samochód), na spotkaniu z dziećmi w przedszkolu, na spotkaniu z osadzonymi w areszcie śledczym. 

- Jedna z osadzonych spogląda wręcz wrogo. Krystyna Grys zaczyna czytać wiersze. Jeden o domu, o rodzinie, o matce… Oblicze tej jednej z osadzonych topnieje i zaczyna płakać. Tak działa poezja Krystyny Grys…

Tego popołudnia też tak działała. Krzesełko przy krzesełku, niemal wtuleni w siebie goście poetki wzruszali się przy jej najnowszych wierszach z tomiku ,,Nic opórcz miłości''. 

- Trudno znaleźć kogoś o tak wszechstronnych poetyckich zainteresowaniach - mówił o Jubilatce Biberstajn. - Dobrze się czuje w poezji klasycznej, lirycznej, która podejmuje tematy egzystencjalne, ale dobrze znajduje się  teżw poezji satyrycznej, a wiele z jej wierszy nazwanie frywolnymi, jest po prostu zbyt eleganckie. Dobrze się czuje też w poezji dla dzieci, ale dzisiaj mamy tom szczególny - ,,Nic oprócz miłości’’ - poezja religijna. Kiedy dostałem szkic tego tomiku do ręki, to podszedłem do niego z dużą nieufnością, bo powiem od razu, że ja poezji religijnej nie lubię, dlatego że tak łatwo w niej o banał, tak łatwo o powtórzenie, o jakąś naiwność… Jednak, kiedy czytałem te wiersze, doszedłem do wniosku, że religijny aspekt tych wierszy, jest tylko swego rodzaju kostiumem, bo tak naprawdę odsłania człowieka, człowieka w jego w jego słabości, w jego rękach, w jego potrzebie pocieszenia. Dlatego też tomik ,,Nic oprócz miłości’’ jest tomem poezji o człowieku. Przynajmniej w moim odbiorze. 

Jeśli wiersze piszą się emocjami, to tego popołudnia w Ratuszowej było ich zdecydowanie więcej, niż w najnowszym tomiku Krystyny Grys. Poetów było tam zresztą też wielu. Wieczór zasługuje na swoje strofy. Był tort, były dziesiątki bukietów kwiatów, dziesiątki podpisanych książek i mnóstwo ciepłych życzeń. Wspólnie z Agatą Bąk, solistką, która śpiewała Jubilatce i gościom, cała sala odśpiewała też urodzinowe ,,Sto lat’’. Krystyna Grys  tego wieczoru zapowiedziała też, że ma materiał na kolejne dwa tomiki. Czekamy…

Gratulacje poetce składali i ustępujący wicepreydent Piotr Jóźwiak, i prezydent elekt Grzegorz Rusiecki. Najnowszy tom wierszy ,,Nic oprócz miłości'' kupić można w Leszczyńskiej Galerii Książki lub w Bibliotece Dworcowej. Zapraszamy.

(Al)