Aktualności Dodano: 20 września 2022

Niebezpieczne grzyby i zmotoryzowani szczęśliwcy

Data rozpoczęcia: 2022-09-20
Data zakonczenia:

Zaglądamy do Panoramy Leszczyńskiej" z września 1985 r. Oto czym wówczas żył region.

W ostatnim czasie doszło do kilku poważnych zatruć grzybami.

Zanotowano już w Leszczyńskiem pierwsze zatrucia śmiertelne, 20 sierpnia br. dwaj mieszkańcy Góry spożyli grzyby, jak się okazało właśnie muchomory sromotnikowe, skutkiem czego obaj ponieśli śmierć. 2 września w miejscowości Ostrowo (gm. Gostyń) zatruciu toksyną muchomora uległa 7-osobowa rodzina, w tym pięcioro dzieci, z których jedno jest niemowlakiem. Dzieci przebywają w Instytucie Pediatrii w Poznaniu, a dwie osoby dorosłe w poznańskim Szpitalu Miejskim im. Raszei oraz na oddziale wewnętrznym szpitala w Gostyniu - czytamy na łamach gazety.

Dziś, chcąc zostać szczęśliwym posiadaczem samochodu, należy mieć pieniądze i udać się do salonu. To oczywiste, a wybór jest ogromny. 36 lat temu było jednak zgoła inaczej, bo auto trzeba było sobie "wylosować".

Na 16404 przedpłaty przyjęte na lata 1982-85 przez Oddział Wojewódzki NBP, uprawnionych do odbioru, w wyniku losowania, było 6571 osób. Do końca sierpnia br. 5262 szczęśliwców doczekało się własnego samochodu. Obecnie najwolniej przebiega realizacja przedpłat na „maluchy", gdyż 106 osób czeka jeszcze na samochody z ubiegłorocznych przydziałów. Natomiast odbiór samochodów „FSO" odbywa się zgodnie z „terminarzem. Trudno przewidzieć kiedy rozpocznie się wydawanie„Fiatów 126p" i „Polonezów" z tegorocznej listy (...) - podaje "PL". Hej, roczniki dziewięćdziesiąte, wyobrażacie sobie coś takiego?

W Rawiczu w końcu więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach:

Z początkiem roku szkolnego oddano do eksploatacji w Rawiczu - po pięciu latach budowy - przedszkole nr 6 dla 140 dzieci. Obiekt nie w pełni rozwiązał problem opieki nad małym dzieckiem, nadal utrapieniem jest dość duże zagęszczenie w pozostałych placówkach. Przedszkole poprawiło jednak sytuację - wskaźnik przyjęć wynosi prawie 96 proc.

Coraz lepiej radzi sobie Gospodarstwo Rolne Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Gołaszynie.

Od kilku miesięcy w znacznie lepszych warunkach niż to miało miejsce do tej pory pracują służby techniczne. W starych budynkach oddano do użytku warsztaty: stanowiska dla mechaników. kanał dla pojazdów, kuźnię z młotem pneumatycznym i magazyn części zamiennych. Wygospodarowano pomieszczenie na magazyn zbożowy z czyszczalnią i śrutownikiem (...) Przed dwoma laty oddano do użytku własną stację paliw.

Na tym jednak nie koniec. Oddajmy głos Jerzemu Sołtysiakowi, zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego:

Przez 5 lat wybudowaliśmy w Gołaszynie 3 bloki z 34 mieszkaniami. Przeprowadziło się tam m.in. kilka rodzin zamieszkujących dotąd w pałacu (...) Do końca przyszłego roku chcemy oddać do użytku nowy blok mieszkalny w Karolewie (...)

Chciałoby się powiedzieć: Ameryka. Ale nie - to był PRL.

Więcej takich i innych ciekawostek znajdziesz w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej pod adresem www.lbc.leszno.pl.

Łukasz Domagała