Aktualności Dodano: 14 marca 2023

O Bibliotece Jazzu w telewizji

Data rozpoczęcia: 2023-03-14

Idea tworzenia przez Miejską Bibliotekę Publiczną jedynej w Polsce Biblioteki Jazzu nabiera tempa.

Artykuły na temat tego unikatowego miejsca opublikowały ogólnopolskie czasopisma branżowe, takie jak JAZZ FORUM, czy ArtPost. 10 grudnia 2022 roku, czyli w dzień oficjalnego otwarcia, gościliśmy natomiast ekipę telewizyjną z TVP KULTURA, która opowiedziała widzom o nowym obiekcie, skupiając się przede wszystkim na miejscu, w którym jazz jest bezpieczny. Dzisiaj (14.03.2023 r.) Dyrektor MBP Andrzej Kuźmiński wraz z jednym z darczyńców i kolekcjonerów Adamem Jagodzińskim byli gośćmi programu „Witaj Wielkopolsko!”, emitowanego w porannym paśmie TVP3 Poznań. Wyjaśnili widzom, co kryje się pod hasłem Biblioteka Jazzu.

- Jazz to muzyka ponadczasowa, do której się dojrzewa. Gromadziłem swoje zbiory przez 50 lat. Moje mieszkanie w końcu stało się za małe, by je wszystkie pomieścić, biblioteka zrobiła z tego użytek - mówił Adam Jagodziński.

- Najważniejszą cześć Biblioteki Jazzu tworzą ludzie, którzy ten jazz kochają. Udało nam się z nimi stworzyć tę niezwykłą ideę i zagwarantować im, że ich kolekcje nie przepadną i będą do dyspozycji innych. Młodzi ludzie będą mieli okazję wejść w świat niezwykłej muzyki, która powstawała przez pokolenia - tłumaczył dyrektor Andrzej Kuźmiński.

Gorąco zachęcamy wszystkich pasjonatów, kolekcjonerów, stowarzyszenia i instytucje do wsparcia inicjatywy MBP poprzez przekazywanie zbiorów – płyt winylowych, prasy, memorabilii i archiwaliów – na rzecz Biblioteki Jazzu. Wspólnie możemy zachować i promować Polski wkład w historię rozwoju jednego z największych nurtów muzycznych i społecznych wszechczasów.

Magdalena Woźna