Aktualności Dodano: 22 września 2023

Oczy szeroko!

Data rozpoczęcia: 2023-09-22
Data zakonczenia:

Ma swój festiwal Gdynia, ma i Leszno! W poniedziałek i wtorek (18 i 19 września) w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) obejrzeliśmy siedem filmów krótko lub średniometrażowych o walce, nadziei i sile woli. Był to Mały Festiwal Filmowy Integracja TY i JA. Dwa filmy obejrzano z zamkniętymi oczami. 

Festiwal miał bardzo kameralny charakter i oferował niezwykle dużo wrażeń. Kto nie zdążył do nas na niego dotrzeć, powinien żałować, a w przyszłym roku - po prostu przyjść. 

- Małe Festiwale, to część festiwalu dużego - Europejskiego Festiwali Integracja TY i JA, który każdego roku od 20 już lat odbywa się w Koszalinie. (...) Tradycją jest, że Małe Festiwale odbywają się każdego roku w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Specyfiką tego festiwalu jest temat - obcujemy z filmami, które opowiadają o niepełnosprawności w bardzo szerokim wymiarze - tymi słowami profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wojciech Otto ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat" otwarł leszczyńską edycję festiwalu. Stowarzyszenie było współorganizatorem filmowego święta. 

Profesor Otto wprowadzał widzów w każdy festiwalowy film. Była to inspirująca podróż po wrażliwości widza. Piękna, czasem trudna, ale przede wszystkim pozwalająca zobaczyć więcej i zrozumieć więcej. Bohaterami filmów byli pensjonariusze puckiego hospicjum, osoby pełno i niepełnosprawne w relacjach ze sobą, i światem, sportowcy znajdujący w sobie siłę, by pokonywać choroby i przeciwności losu. Każdego festiwalowego dnia ostatni film (w poniedziałek - ,,Dzieci i ryby’’ a we wtorek - "Ściany życia") ,,oglądano’’ dwa razy.  Za pierwszym razem z audiodeskrypcją i z zamkniętymi oczami, by przeżyć film podobnie, jak osoby niedowidzące lub niewidome, a za drugim z otwartymi, by skonfrontować doświadczenia. Niezwykłe przeżycie… Otwierające oczy. 

Festiwal odbył się w ramach projektu ,,Teraz książka’’. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Alicja Muenzberg-Czubała