Od tego właśnie jest poezja
Data rozpoczęcia: 2023-10-10
Data zakonczenia:
O tym co ważne, o tym, co boli, o tym co warto i o tym, czego nie warto, o byciu z i byciu poza w piątek, 6 października, mówił profesor dr hab. Piotr Śliwiński. Wykład pt: „Czy Marcin Świetlicki to, chcąc nie chcąc, romantyk?” wygłosił w ramach projektu ,,To ma sens!’’.
Nieczęsto zdarza się nam, niestety, rozmawiać o poezji, a ona - jak mówił w piątek młodzieży profesor - jest sednem, sercem literatury. Jej najwartościowszą częścią.
- Muszę to z bólem powiedzieć - mówił między innymi profesor Śliwiński. - [literatura, poezja] nie odgrywają dziś swojej roli. Można mieć poczucie o sobie, że jest się człowiekiem kulturalnym nie będąc człowiekiem oczytanym. To kiedyś nie było możliwe. (...) Oznacza to jednakowoż stratę. Będąc nieoczytanymi, jesteśmy mniej odporni na perswazję, retorykę polityczną, reklamę, propagandę, uwodzenie nas czasami w niesłychanie prymitywny sposób, ale skuteczny, niestety...
W tym kontekście twórczość Marcina Świetlickiego zdaje się być ewenementem. Ciągle elektryzuje zarówno rówieśników poety, jak i młodych ludzi. Wywołuje emocje, dyskusje, spory. Wykład profesora poświęcony był właśnie temu ewenementowi.
- [Świetlicki] jest szalenie daleki od tego, radykalnie daleki od tego, by stawać na jakichś pomnikach, cokołach. Żeby uchodzić, za wielkiego poetę, którym przecież jest.
Profesor Piotr Sliwiński mówił też o sile wierszy Świetlickiego, o lejącym się w nich alkoholu, papierosach i przejściach w ciemne światy, o cudzej pogardzie, obcości, miłości, lękach i odzieraniu z patosu, a na koniec wykładu -gdy włączyliśmy już kamery - mówił o czytaniu.
- Czytajcie poezje. To najlepszy znany mi sposób na ćwiczenie wrażliwości i intelektu. Czasy mamy straszne. (...) To najlepsza metoda na to, by się ocalić…
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023.
W zasobach MBP są 22 książki z twórczością lub o twórczości Marcina Świtlickiego: https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__%C5%9Awietlicki+MArcin&sort=byscore&view=1
Alicja Muenzberg-Czubała
Piotr Śliwiński - krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych. Jeden z najwybitniejszych znawców polskiej poezji współczesnej, historyk literatury. Za sprawą licznych publikacji i wypowiedzi na temat współczesnej poezji polskiej, podniósł dyskurs literacki na poziom dotąd niespotykany.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Doktoryzował się w roku 1995 rozprawą pt. Popularne powieści T. Dołęgi-Mostowicza jako próba krytyki kultury, której promotorem była profesor Janina Teresa Abramowska. Habilitował się w roku 2002 na podstawie oceny dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej.
Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych został mu nadany na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 kwietnia 2009 roku, pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. Poetyckie awangardy – awangarda przedwojenna, 2004, Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce, 2007), współautor Literatury polskiej XX wieku (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976–1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). W 2012 opublikował zbiór esejów Horror poeticus.
Twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów (pierwsza edycja 2003, festiwal odbywa się co dwa lata). W latach 2006–2013 przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Stypendysta International Writing Program (USA, 2000). Wieloletni redaktor „Polonistyki” oraz „Poznańskich Studiów Polonistycznych”.
W 2015 został przewodniczącym i jurorem kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Szef projektu Polska Poezja Współczesna. Przewodnik encyklopedyczny.