Aktualności Dodano: 18 maja 2021

Pan od Misia Uszatka

Data rozpoczęcia: 2021-05-24
Data zakonczenia:

Uwagę zwracała jego elegancja, o którą w tych czasach nie było łatwo, także w sposobie bycia, a jednocześnie poczucie humoru, życzliwość ludziom i ogromny urok osobisty.

Czesław Janczarski (02.09.1911-19.05.1971)

Mija 50. rocznica śmierci polskiego poety piszącego dla dzieci, twórcy kultowej postaci Misia Uszatka, redaktora czasopism dziecięcych m.in. „Iskierki”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, pracującego jako członek redakcji promującej poezję w latach 1955–1957 dla Polskiego Radia, twórcy i redaktora naczelnego dwutygodnika dla najmłodszych „Miś”, poety tworzącego również dzieła będące pod silnym wpływem twórczości Józefa Czechowicza.

Józef Czechowicz określał wiersze Janczarskiego mianem poezji „widzenia i dźwięku” przywołującego w pamięci pejzaże ojczystej ziemi wołyńskiej. Dziś, niestety możemy delektować się jedynie pozostawioną namiastką tej części spuścizny literackiej po poecie. Tęsknota wyrażana w tych dziełach często była kontrolowana i szykanowana przez komunistyczną cenzurę. Wszystko, co dotyczyło kresów, co przywoływało takie miejsca, jak Lwów, Wilno, Wołyń czy Podole było wykreślane z tekstów oryginalnych. „Stąd zainteresowanie poety tematyką dziecięcą, które przejawiał jeszcze przed wojną, współpracując z Janiną Porazińską w redagowaniu pisemka „Słonko”.

Obok mało znanej twórczości dla dorosłych obejmującej 7 tomików poetyckich, dzieła Czesława Janczarskiego to bogata lista 80 książek dla dzieci i młodzieży. Wśród nich cykl bajek o  Misiu Uszatku, „Jak Wojtek został strażakiem” czy „Świerszczykowe nutki”. „Wśród najmłodszych czytelników poeta propagował uniwersalne, patriotyczne wartości, takie jak: przywiązanie do ziemi ojczystej i potrzebę znajomości jej historii, troskę o przyrodę, szacunek do narodowych symboli, pielęgnowanie tradycji narodowych i rodzinnych oraz wzory zachowań w domu, szkole i przedszkolu.” Twórczość Janczarskiego to również wiele innych form literackich oraz liczne przekłady z języków obcych.

Czesław Janczarski był postacią nietuzinkową i niezwykłą. Charakteryzowała go niespotykana elegancja i wysoka kultura osobista. Był przy tym obdarzony niesamowitym poczuciem humoru i charyzmą. Pod jego „skrzydłami” debiutowało wielu wspaniałych twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej. Redakcja dwutygodnika „Miś”, kierowana przez Czesława Janczarskiego była dzięki niemu najpogodniejszym miejscem w wydawnictwie „Nasza Księgarnia”.

Barbara Hałusek

W księgozbiorze biblioteki znajdują się wybrane tytuły. Mijająca rocznica śmierci autora to doskonała okazja, żeby przypomnieć kultowe postaci i bajki stworzone przez Czesława Janczarskiego. Zapraszamy do odwiedzin i wypożyczeń.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Janczarski [dostęp online 17.05.2021].
http://www.osadnicy.org/004-009poezja750k.pdf [dostęp online 17.05.2021].