Aktualności Dodano: 31 lipca 2022

Petrykiwka - rodzaj malarstwa dekoracyjnego

Data rozpoczęcia: 2022-07-31
Data zakonczenia:

W niedzielę 31 lipca 2022 r. w Bibliotece Głównej odbyły się pierwsze zajęcia kursu z malarstwa Petrykiwskiego.

Przez 3 tygodnie uczestnicy zajęć będą uczyć się ukrańskiego, ozdobnego malarstwa ludowego pod okiem rzemieślniczki Oleny Astafiew. Warsztaty organizowane są z incjatywy współpracującego z Biblioteką - Domu Ukraińskiego.

Wieś Petrykiwka jest znana z wyjątkowego rodzaju malarstwa dekoracyjnego — wzorów petrykiwskich, czy inaczej — petrykiwki. Wcześniej zdobiono nimi mieszkania, instrumenty muzyczne, przedmioty użytku codziennego. Dziś elementy tych wzorów można spotkać na wielu rzeczach, a petrykiwka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ukrainy na świecie. W 2013 roku malarstwo dekoracyjne z Petrykiwki zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO jako spuścizna kultury niematerialnej. Kilkadziesiąt malarzy nadal tworzy niepowtarzalne wzory, korzystając z tradycyjnie wykonanych pędzli.

Źródło:ukrainer.net

Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 571 405 035. Uczestnictwo w kursie jest bezpłatne. Kolejne spotkanie 7 sierpnia 2022 r. o godz. 13:00 w salce plastycznej Biblioteki Głównej, pl. Metziga 25.

Magdalena Woźna