Aktualności Dodano: 17 stycznia 2024

Piękny człowiek w ,,Cives nostri’’

Data rozpoczęcia: 2024-01-17
Data zakonczenia:

Niemiec, pacyfista, orędownik sprawy polskiej i znakomity lekarz - Jan Metzig jest bohaterem najnowszej książki z serii Cives nostri.  We wtorek, 16 stycznia, w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. nomen omen - Jana Metziga 25) odbyło się spotkanie promujące dzieło dr Janiny Małgorzaty Halec pt. ,,Doktor Johann Christian Heinrich METZIG PRZYJACIEL POLAKÓW’’. 

Tłumnie stawiono się na to wydarzenie. Promocja książki dr Halec otwiera rok Jana Metziga w Lesznie. 

- Biblioteka kocha książki - powiedział Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP otwierając spotkanie. - Jestem na gorąco po lekturze. Jest to wyjątkowo ciekawy, można powiedzieć: arcyciekawy reportaż historyczny.

I popłynęliśmy najpierw muzyką Chopina (wspaniałe wykonanie Weroniki Szczepaniak i Oliwii Pawlak, z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie), a potem wartką opowieścią o Johannie. Autorka nie spolszczyła mu w książce imienia, bo sam Metzig słabo mówił po polsku i zawsze podkreślał swoją narodowość. 

- Johann Metzig interesował mnie nie tylko jako lekarz, choć przede wszystkim jako taki jest znany, ani jako działacz polityczny, ale interesował mnie człowiek. (...)  - wyjaśniała dr Janina Małgorzata Halec. - Jak to się stało, że ten człowiek, tyle i z takim uporem robił dla Polski i dla Polaków? 

Książka wzbogacona jest o wspomnienia córki bohatera publikacji i opowiada o losach jego potomków. Nie przypadkiem słuchaliśmy tego wieczoru Chopina. Był bliskim krewnym żony Metziga. Metzig skutecznie ratował złamane kończyny (normą była wtedy amputacja) i zaprojektował mundury, dzięki którym spadła zachorowalność na płuca w wojskach (dostał za to podziękowania od królów kilku państw i tytuł szlachecki od swojego). Po takie i wiele innych ciekawostek, zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Słowiańskiej. Tam można kupić książkę. Tego wieczoru sprzedano ich ponad sto i niemal tyle samo autorka opatrzyła dedykacjami. 

Fragmenty słynnego przemówienia Metziga w Kórniku w 1849 roku czytał mistrzowsko Marek Prałat. Oto jeden: ,,zdarzają się narody, którym opatrzność szczególne wytknęła zadania w swym cudownym kierownictwie rodzaju ludzkiego ku wyższemu udoskonaleniu i zbliżeniu się do Boga. Do tych wybranych należy szlachetny naród Polaków’’. 

Wydawcą serii jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Seria wydawana jest od 9 lat a wczoraj promowany tom jest 26. w bogatym zbiorze. 

Alicja Muenzberg-Czubała