Aktualności Dodano: 14 września 2023

Podróż po Afganistanie

Data rozpoczęcia: 2023-09-14
Data zakonczenia:

O językach, muzyce, strojach, symbolach narodowych, smakach i cudach natury, i kultury Afganistanu opowiadał wczoraj w Bibliotece Ratuszowej Sadeq Ebrahimi, wolontariusz Fundacji Centrum Aktywności Twórczej.  We wtorek, 12 września, odbyło się tam kolejne spotkanie w ramach cyklu Wieczorków Kulturowo-Podróżniczych. 

Bohater wieczoru, Sadeq Ebrahimi, jest Afgańczykiem i studiuje we Włoszech. Do Leszna przyjechał jako wolontariusz dwa miesiące temu. Jutro wyjeżdża. W leszczyńskich szkołach spotykał się z młodzieżą i opowiadał o swoim kraju, jego kulturze, prawach człowieka, wojnach i spustoszeniu, jakie one powodują. Podobną opowieść o swym niezwykle różnorodnym kraju przygotował też dla innych wolontariuszy CAT i dla mieszkańców Leszna. Posłuchać go przyszło kilka pokoleń mieszkańców miasta. 

- Kolor czarny na fladze państwa symbolizuje wojny, jakie się przez te ziemie przetoczyły, czerwony, krew w nich przelaną, a zielony - islam - zaczął swą opowieść Sadeq, a potem porwał swoich gości na iście bajeczną wyprawę po swoim górzystym i umęczonym kraju. Po prezentacji poczęstował ich charakterystyczną dla kuchni góralskiego narodu przekąskę z ziemniaków - boloni, którą - dodajmy - przygotował we wtorek rankiem razem z prezydentem Łukaszem Borowiakiem (sic!).

Tłumaczeniem anglojęzycznej prezentacji zajęła się wolontariuszka Kasia Jakubowska. 

 Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,Teraz książka!''. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

(Al)