Aktualności Dodano: 10 stycznia 2025

Podsumowanie projektu "À propos Henryka Derwicha, czyli o satyrycznym spojrzeniu na rzeczywistość"

Data rozpoczęcia: 2025-01-10
Data zakonczenia:

Projekt WBPiCAK w Poznaniu składał się z kilku części. Najpierw były wykłady i warsztaty À propos Henryka Derwicha, czyli refleksje o humorze na przestrzeni wieków, na co dzień i od święta, ilustrowane nie tylko obrazkami z życia rysownika, którymi praktycy, a jednocześnie znawcy karykatury i satyry podzielili się w bibliotekach w Lesznie i Poznaniu.

Kolejnym etapem był konkurs plastyczny. Swoje satyryczne spojrzenie na współczesną rzeczywistość zaprezentowało 113 autorów w ponad 320 pracach. Jury nie miało łatwego wyboru, by wybrać troje laureatów i obdzielić ich nagrodami w wysokości 5 500, 3 500 i 2 500 zł brutto. Prace uczestników konkursu można było zobaczyć najpierw na wystawie plenerowej, jako jedną z atrakcji eventu Kolejka po „Express” z Derwichem, którym uczczono Międzynarodowy Dzień Uśmiechu (4 października w 2024 roku). Na Skwerze Henryka Derwicha w Poznaniu – jak za dawnych lat – ustawiła się dłuuga kolejka do kiosku postawionego specjalnie z tej okazji, po jednodniówkę EP z logo i rysunkami H. Derwicha oraz pracami bliskimi jego humorystycznej stylistyce. Kolejkę animował i bawił zebranych znakomity aktor Michał Grudziński, aranżując nawet rozmowę z… zaświatami.

Wystawy pokonkursowe przygotowały: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie (od 21 października do 3 listopada 2024 r.) oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wernisaż wystawy 27 listopada 2024 r. połączony był z uroczystością wręczenia nagród. Ekspozycję w siedzibie organizatora przy ulicy Bolesława Prusa 3 można oglądać do 3 stycznia 2025 r.

Poniżej prezentujemy katalog podsumowujący projekt.