Aktualności Dodano: 24 czerwca 2021

Półka Kibica Żużlowego nr 15 (1996) – Żużlowy album (1)

Data rozpoczęcia: 2021-06-24
Data zakonczenia:

To był kolejny pomysł dziennikarzy "Tygodnika Żużlowego", którzy uznając, że trudno w cotygodniowych, bieżących edycjach gazety, pomieścić większą liczbę nadsyłanych do redakcji przez fotoreportetów zdjęć, postanowili przygotować wydanie specjalnie poświęcone przede wszystkim żużlowej fotografii. W ramach "Półki Kibica Żużlowego" ukazała się pierwsza część "Żużlowego albumu", prezentująca zdjęcia z różnych imprez w kraju i na świecie z 1996 roku, a także przedstawiające bohaterów żużlowych torów sprzed lat.

Wydanie to zawierało między innymi:

całostronicowe zdjęcie trójki amerykańskich wojowników: Billy Hamilla, Grega Hancocka i Sama Ermolenkę. Zdobywali wspólnie złote medale drużynowo, Sam był indywidualnym mistrzem świata w 1993 roku, Billy złotym medalistą IMŚ w 1996, a czasy wielkich sukcesów Grega dopiero nadchodziły.

Sławomir Drabik, Adam Łabędzki i Roman Jankowski to z kolei medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski 1996, co potwierdza fotoreportaż z warszawskiego finału krajowego czempionatu na stadionie Gwardii.

Sezon 1996 był bardzo udany dla juniora Apatora Toruń, Tomasza Bajerskiego. Zdjęcie "Bajerka" solo na jednym kole z dedykacją dla czytelników oraz na okładce wydania, w duecie z Wiesławem Jagusiem, podczas Supermeczu Północ – Południe w Gnieźnie.

Fotoreportaże: Stanisława Malasa z Grand Prix Szwecji w Linkoeping, gdzie na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Gollob; Mirosława Wieczorkiewicza o tym, jak Simon Wigg dobiegł, w dosłownym tego słowa znaczeniu, do cyklu Grand Prix 1997; oraz Jana Kuklińskiego o mistrzach sezonu 1996.

Piotr Markowiak był autorem serii zdjęć na stronach zatytułowanych "Żużel po polsku", "Speedway po nowozelandzku" oraz fotografii z Billy Sandersem i Bogusławem Nowakiem.

Były też strony poświęcone kibicom, działaczom, miniżużlowcom. Foto o "zapadaniu w zimowy sen", o upadku z konsekwencjami Gerda Rissa, o walce na wirażu. Jednym słowem dla każdego coś miłego, a także krzyżówka "Albumowa".

Ta nietypowa pozycja, której kontynuacją były jeszcze "Żużlowe albumy" numer dwa i trzy, warta jest polecenia wszystkim sympatykom speedwaya. Oglądając zdjęcia z 1996 roku, a także te sporo starsze, można oddać się wspomnieniom, wrócić do czasów, gdy sport żużlowy nie był jeszcze wtłoczony w gorset unifikacji i przedziwnych zapisów regulaminowych.

Polecamy wydanie "Półka Kibica Żużlowego" nr 15 – "Żużlowy album" (1), bo właśnie pojawiło się w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej.

Wiesław Dobruszek