Aktualności Dodano: 18 stycznia 2023

Promocja książki pt.: „Ksiądz Tadeusz Kopczyński (1888 – 1941)”

Data rozpoczęcia: 2023-01-18
Data zakonczenia:

We wtorek 17 stycznia 2023 roku w Bibliotece Ratuszowej odbyła się promocja książki pt.: „Ksiądz Tadeusz Kopczyński (1888 – 1941)” autorstwa Wojciecha Coblewskiego.

To kolejna pozycja z serii Cives Nostri wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie. Seria ta opisuje sylwetki znanych, ale także tych trochę zapomnianych leszczynian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.

Spotkanie autorskie było połączone z minikoncertem. Pieśni patriotyczne wykonał duet Magdalena Zamoroka (wokal) oraz Przemysław Maćkowiak (gitara). Wydarzenie było częścią obchodów 103. rocznicy Powrotu Leszna do Macierzy.

O książce.

17 stycznia 1921 roku ukazały się wspomnienia ks. Tadeusza Kopczyńskiego W pierwszą rocznicę oswobodzenia Ziemi Leszczyńskiej. Jest to podstawowe źródło informacji o drodze Leszna i Ziemi Leszczyńskiej do niepodległości w 1920 roku. To z tego opracowania korzystali autorzy opracowań przedstawiających historię miasta. Do dzisiaj zachowało się niestety niewiele egzemplarzy tego opracowania, czy to w zbiorach bibliotecznych, czy też w zbiorach prywatnych. (...)

Magdalena Woźna