Aktualności Dodano: 07 czerwca 2021

Przyjaciel Wielkopolan – zakochany w ojczyźnie

Data rozpoczęcia: 2021-06-07
Data zakonczenia:

Maciej Morawski właśc. Maciej Eustachy Dzierżykraj-Morawski
(20.09.1929 – 06.06.2021)

Wspomina się zawsze tragarzy historii, którzy przenoszą niezwykłą wiedzę w naszych dziejach
i oddają ją współczesnym. Ziemia kościańska wydała wielu takich dziejopisów. Zachwycają nas bohaterowie historycznych wydarzeń i wielkich przemian. Pierwszoplanowe postaci epopei narodowej i codziennych losów Polaków. Wśród tych opisywaczy świata wyjątkowe miejsce zajmuje Maciej Morawski, który jest nie tylko niezwykłym gawędziarzem, hurtownikiem wspomnień, siewcą anegdot, ale jest także „klucznikiem historii”.

Andrzej Kuźmiński, Weteran Zimnej Wojny

 

6 czerwca, w wieku 91 lat, zmarł Maciej Morawski, polski dziennikarz i publicysta, paryski korespondent Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa, aktywny działacz emigracyjny, współpracownik Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”, od 2015 r. prezes honorowy Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego z siedzibą w Warszawie.

Dla nas Wielkopolan tym ważniejszy, gdyż jako Honorowy Obywatel Miasta Kościana i Krzywinia silnie był związany z naszym regionem. W Jurkowie koło Krzywinia spędził swoją młodość. W Kościanie zaś ukończył liceum. Po zakończeniu studiów wyjechał do Paryża i tam pozostał już do śmierci. Doskonały i zasłużony dziennikarz oraz publicysta emigracyjny, wzór dla wielu dziennikarzy, zawsze silnie podkreślał swój związek z ziemią kościańską. – Mimo emigracji Maciej Morawski często odwiedzał i Kościan, i Leszno – pisał o Morawskim Jerzy Zielonka, kościański dziennikarz i regionalista.
 
Instytut Generała Stefana „Grota” Roweckiego w Lesznie wydał cztery tomy książki Macieja Morawskiego pt. „Dwa brzegi – Zapiski Weterana Zimnej Wojny” […]. To bogate źródło, charakteryzujące Autora i jego ogląd świata. Zawarte są w nim i radości, i smutki paryskiej emigracji, i tęsknoty, i nadzieje; wreszcie ogromna troska nie tylko o przyszłość Polski, ale także całej cywilizacji europejskiej.

Basia Hałusek

Źródło:

Weteran Zimnej Wojny, red. Teresa Masłowska, Jerzy Zielonka, Leszno-Kościan-Poznań 2019
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Morawski