Aktualności Dodano: 03 Września 2022

11. edycja Narodowego Czytania

Data rozpoczęcia: 2022-09-03
Data zakonczenia:

Czytanie poezji w parku miejskim podczas ulicznego festiwalu artystycznego oraz interpretowanie przez rapowanie, czyli 11. edycja Narodowego Czytania za nami.

Dziękujemy wszystkim, którzy w sobotę 3 września 2022 roku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku jej tematem były „Ballady i romanse”, czyli zbiór poezji autorstwa Adama Mickiewicza, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. W parku przy pl. Kościuszki mieszkańcy Leszna zasiedli w wygodnym fotelu i odczytywali klasykę polskiej literatury na łonie natury. Uczestnicy otrzymali upominki w postaci książek. Wydarzenie odbyło się przy okazji Festiwalu LUFA, czyli Leszczyńskiego Ulicznego Festiwalu Artystycznego.

Niebawem na naszym kanale w serwisie YouTube pojawi się film podsumowujący akcję. Natomiast od soboty można oglądać zrealizowany przez pracowników Biblioteki teledysk, w którym klasyka polskiej literatury „recytowana” jest w zaskakujący sposób. Do realizacji projektu zaprosiliśmy Mariusza Kubicę, rapera, który po swojemu zinterpretował utwór „Kurhanek Maryli”. Efekty tej nieszablonowej współpracy możecie zobaczyć poniżej. Klip nagrano w nowej siedzibie Biblioteki Głównej przy pl. Metziga 25. Stanowi on zatem nie tylko promocję polskiej literatury, ale także nowoczesnej siedziby leszczyńskiej Biblioteki.

Przypomnijmy, że akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Magdalena Woźna/Patryk Sekulski