Aktualności Dodano: 18 maja 2022

Salsa nadaje życiu smaku!

Data rozpoczęcia: 2022-05-18
Data zakonczenia:

Salsa to taniec, który dodaje życiu smaku. Przekonali się o tym uczestnicy Wieczorku Kulturowego, który odbył się we wtorek 17 maja w bibliotece Ratuszowej.

Iris - pochodząca z Hiszpanii wolontariuszka Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, poprowadziła ekspresowy kurs tańca. Zaprezentowała podstawowe kroki salsy, a także opowiedziała o historii tego znanego na całym świecie ze swojej pikanterii tańca. Jego nazwa nie jest przypadkowa - pochodzi od ostrego sosu, który dodaje daniom kuchni meksykańskiej wyrazistego charakteru. Jednak salsa jako taniec (oraz gatunek muzyczny) to w rzeczywistości fuzja afrykańsko-kubańskich inspiracji kulturowych, w którym można doszukiwać się także wpływów amerykańskiego jazzu.

Bogactwo ruchów salsa czerpała z istniejących już tańców latynoamerykańskich. Do dziś należy zresztą do grupy tańców latino. Łączyła elementy mambo, cha-chy, rumby, a nawet stepu i swingu. Podstawowym rytmem salsy były trzy kroki na cztery uderzenia w jednym takcie muzyki. Dziś tańczy się ją także na wiele innych sposobów. Co do zasady salsę tańczy się w parach, jednak obecnie można trafić także na zajęcia z salsy solo, czego przykładem było wczorajsze popołudnie.

Wieczorki Kulturowe są częścią projektu pn. "Co z tą Książką?" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.