Aktualności Dodano: 29 sierpnia 2018

"Śladami Powstania Wielkopolskiego" - wycieczka krajoznawcza

Data rozpoczęcia: 2018-08-29
Data zakonczenia:

Pierwszym punktem wycieczki były osieckie wiatraki, w których znajduje się Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo; w czasie Powstania Wielkopolskiego, w dniu 11 stycznia 1919 roku, w pobliżu terenu dzisiejszego muzeum miało miejsce starcie zbrojne wojsk powstańczych i niemieckich, zwane „Bitwą pod Wiatrakami" zakończone sukcesem Polaków.

Trasą przez Jerkę i Krzywiń wybraliśmy się do Kościana, w którym zwiedziliśmy Muzeum Regionalne im. Henryka Florkowskiego, w którym znajduje się stała ekspozycja poświęcona działalności Kościaniaków z Rezerwy Skautowej, którzy w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r. dokonali brawurowej akcji kradzieży broni i amunicji z magazynów niemieckiego 37. zapasowego pułku fizylierów w Kościanie. Następnie wyzwoliwszy bezkrwawo Kościan walczyli na południowo-zachodnim froncie powstania.

Kolejnym przystankiem na naszej „powstańczej” trasie był Grodzisk Wielkopolski, miasto, które odegrało niezwykle istotną rolę w sukcesie Powstania Wielkopolskiego, wystawiając trzy kompanie piechoty i oddział kawalerii. Grodzisk stał się też głównym ośrodkiem dowodzenia i zaopatrzenia frontu zachodniego. W mieście znajduje się wiele miejsc upamiętniających mieszkańców ziemi grodziskiej uczestniczących w powstaniu. Zwróciliśmy uwagę na najcenniejszy zabytek Grodziska, czyli na kościół pw. św. Jadwigi z XV wieku, a także na niezwykle interesującą zabudowę browarnianą, słynną w XiX i XX wieku z produkcji popularnego piwa „Grodzisz”.

Ostatnim przystankiem, którego nie mogliśmy pominąć były Woźniki słynące z pięknie usytuowanego kościoła i klasztoru Franciszkanów, w których znajdują się dzieła sztuki najwyższej wartości pochodzące z XV i XVI wieku.

Wycieczka odbyła się w ramach cyklu „Uroda miejsc znanych i nieznanych - krajoznawcze wakacje w Bibliotece". Warto odnotować, że była to już 17 edycja, a popularność bibliotecznych wycieczek stale rośnie i chętnych do podróżowania ciągle przybywa co niezmiernie nas cieszy i motywuje do dalszego poznawania Wielkopolski!