Aktualności Dodano: 19 czerwca 2024

Słynny leszczyński hotelarz

Data rozpoczęcia: 2024-06-19
Data zakonczenia:

W dawnym budynku biblioteki, przy ulicy Bolesława Chrobrego w Lesznie, działał niegdyś hotel i to nie byle jaki hotel, ale jeden z bardziej reprezentacyjnych w mieście. W dwudziestoleciu międzywojennym jego właścicielem był Władysław Nowak, świetny przedsiębiorca, ale też żołnierz i patriota. Dokładnie dzisiaj, czyli 19 czerwca mija 130 rocznica jego urodzin.

Władysław Nowak urodził się w Tumidaju, niewielkiej miejscowości w powiecie jarocińskim. Przyszedł na świat w 1894 roku, w wielodzietnej rodzinie. Już w czasie nauki w szkole handlowej w Poznaniu praktykował w tamtejszych hotelach.

Zgłębianie tajników hotelarstwa przerwał w 1919 roku w związku z wybuchem powstania wielkopolskiego, w którym wziął udział. Z kolei jako żołnierz Wojska Polskiego w 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co rok później został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Do swojego fachu wrócił w 1921 roku, gdy osiedlił się w Lesznie podejmując pracę w „Hotelu Polskim”, u swojego przyszłego teścia, Stanisława Zajchera. Prowadził „Hotel Polski”, ale z przerwami, gdy dzierżawił inne hotele w Rawiczu i Kościanie. Zarządzanie obiektem przy obecnej ulicy Bolesława Chrobrego przejął na stałe w 1932 roku. Modernizował go i rozbudowywał. Znalazło się tam miejsce na kino i sale bilardowe, a także kręgielnię. Sale balowe i bankietowe Władysław Nowak udostępniał wojsku oraz różnym organizacjom społecznym, politycznym, do których często sam też należał. To w jego gościnnych progach odbywały się największe w mieście bale, przedstawienia teatralne, walne zebrania czy odczyty.

Sytuacja zmieniła się wraz z nadciągającą II wojną światową…

- (…) ojciec zbudował schrony przeciwlotnicze w Hotelu Polskim, organizował akcje zaopatrzenia ludności w maski przeciwgazowe. Kupił je też dla nas, dla rodziny – czytamy we wspomnieniach córek Władysława Nowaka, Cecylii, Joanny i Łucji, które spisał i opublikował w „Przyjacielu Ludu” Zbigniew Gryczka.

Władysław Nowak był jedną z pierwszych ofiar hitlerowców w Lesznie. Został rozstrzelany w czasie masowej, publicznej egzekucji 21 października 1939 roku pod bramą leszczyńskiego więzienia. Zostawił pogrążoną w smutku żonę i cztery córki.

W zbiorach MBP w Lesznie znajdują się publikacje poświęcone Władysławowi Nowakowi oraz leszczyńskiemu „Hotelowi Polskiemu”. Można je przeczytać w siedzibie biblioteki, ale do części z nich, jak choćby do archiwalnych artykułów z „Przyjaciela Ludu ”, można zajrzeć w domowym zaciszu dzięki Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Zachęcamy do lektury.

(mach)



Zdjęcia:

*Portret ze Słownika biograficznego Leszna

*Bal komunalnej Kasy Oszczędności w Lesznie – wnętrze Hotelu Polskiego / fot. M. Kochowicz, Artur Kmiecikowski, Leszno 1930.