Aktualności Dodano: 20 września 2023

Spacer śladami symboli narodowych

Data rozpoczęcia: 2023-09-20
Data zakonczenia:

- Czy ktoś z was wierzy w smoki? Tym przewrotnym pytaniem spacer po leszczyńskiej starówce śladami symboli narodowych zaczął Mateusz Gołembka. We wtorek 19 września 2023 r. Czytelnicy wybrali się w podróż, po której będą od teraz nie tylko wiedzieć, ale także widzieć więcej. Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu pn. „Nasze Barwy Ojczyste”.

Mateusz Gołembka – pasjonat historii, pracownik Archiwum Państwowego w Lesznie. Dziennikarz współpracujący z miesięcznikiem Leszczyniak oraz portalem Kultura u podstaw. Od kilku lat społeczny opiekun zabytków Leszna, a także miłośnik Leszna doskonale wie, jak czytać miasto. Podczas spaceru odkrył przed uczestnikami niepowtarzalne detale znajdujące się na elewacjach kamienic oraz budynków użyteczności publicznej.

- Wiele z nich przetrwało próbę czasu. Jedne nawiązują do patriotyzmu, inne zdradzają sekrety dawnych właścicieli nieruchomości. Zobaczymy także miejsca, w których odbywały się najważniejsze wydarzenia prowadzące do powrotu Leszna do macierzy w 1920 roku. Miejsca, w których emanowała polskość, lecz ukazywanie w nich symboli narodowych nie było takie proste – mówił podczas spaceru Mateusz.

Liczną grupę Czytelników, która o godz. 17:00 stawiła się pod głównym wejściem do biblioteki, Mateusz oprowadził m.in. po takich miejscach jak dawny szpital św. Jerzego, zlokalizowany przy pl. Metziga 21 (w tym miejscu rozwiązała się zagadka ze smokiem - na frontowej ścianie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca św. Jerzego zabijającego smoka), ul. Słowiańska, przy której znajduje się wiele przykładów zastosowania symboli narodowych w przestrzeni publicznej, a także leszczyński Rynek z najbardziej reprezentatywną budowlą Leszna i jej orłem spoglądającym z góry na miasto.

Na koniec spaceru Mateusz wyjaśnił także różnicę między herbem a godłem i zachęcił uczestników wydarzenia, by chodząc po mieście mieli oczy dookoła głowy, gdyż skrywa ono przed nami mnóstwo tajemnic. Warto je odkrywać.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP".

Magdalena Woźna