Aktualności Dodano: 24 stycznia 2023

Stanisław Grochowiak w 89. rocznicę urodzin

Data rozpoczęcia: 2023-01-24
Data zakonczenia:

Stanisław Grochowiak (24.01.1934-02.09.1976)

Jaką nam duszę przypiszą po wiekach?

Stanisław Grochowiak „Archeologia”1973

 

Gdyby żył dziś obchodziłby swoje 89. urodziny. 24 stycznia 1934 roku w Lesznie urodził się Stanisław Grochowiak, pisarz, poeta i prozaik, dramaturg, scenarzysta, krytyk literacki i teatralny, tłumacz, człowiek renesansu, niekwestionowany lider i redaktor pokolenia „Współczesności”, od 1978 roku patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Gdyby żył… pewnie zjechałby z Warszawy w rodzinne strony, zjawiłby się w bibliotece zdmuchnąć świeczki na urodzinowym torcie. Zawsze ważący słowo orator, wygłosiłby mowę do zgromadzonych, a słuchaczy zawsze miał pod dostatkiem. Zapewne powstałby kolejny wiersz budzący zachwyt i uznanie. Zapewne… Ponieważ przy całej „dobrej i złej sławie” Stanisław Grochowiak gromadził wokół siebie ludzi. Potrafił przyciągać, sam faktycznie interesując się rozmówcą, zaskarbiając sobie tym jego przyjaźń i oddanie. Ta umiejętność wchodzenia w relacje z innymi zapewniła poecie nieśmiertelność. Nie tylko ars poetica, nie tylko ten „pomnik trwalszy niż ze spiżu”, ale coś znacznie głębszego, co mocno zapadło nie tyle w pamięć, co w serca tych którzy go znali.

Jaką nam duszę przypiszą po wiekach?” – pytał poeta w wierszu. Dziś nie ma z nami Stanisława Grochowiaka, jest za to pamięć człowieka, nie tyle tego kim, ale również jakim był. Pamięć miejsc z nim związanych, kamienicy przy Nowym Rynku, willi przy Święciechowskiej, szkolnych ław, ulic którymi się przechadzał… Szczęśliwych chwil uchwyconych w obiektywie, z rodziną i przyjaciółmi. Właśnie dziś, widzimy go jakby żywego, ruszającego w miejski obchód z Placu Jana Metziga.

 

Barbara Hałusek