Aktualności Dodano: 19 września 2023

Świetny okulista napisał o świetnym okuliście

Data rozpoczęcia: 2023-09-19
Data zakonczenia:

W sobotę, 16 września, w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie promocyjne  najnowszej książki z serii Cives Nostri - ,,Stanisław Mondelski (1914-1992) wybitny polski okulista’’ doktora Tomasza Kazało. - Cives Nostri, to znaczy nasi obywatele. Stanisław Mondelski pochodził stąd, z Leszna - tak prezentację na temat profesora Modelskiego zaczął autor. 

W spotkaniu udział wzięło kilkadziesiąt osób. 

- My jako Leszno, region leszczyński, mamy dość duże szczęście - mówił tytułem wprowadzenia wiceprezydent Piotr Jóźwiak. - Nie ma wielu miast w Polsce, a już na pewno w Wielkopolsce, z których na przestrzeni ostatnich wieków pochodziłoby tak wielu wybitnych lekarzy, medyków, profesorów. Świętujemy w tym roku w Lesznie rok lekarza: Jana Jonstona. Prezydent Łukasz Borowiak zapowiedział, że w 2024 będziemy prawdopodobnie świętować rok kolejnego lekarza - doktora Jana Metziga. Więc mamy to szczęście, że przez wieki mieliśmy tu wielu wybitnych lekarzy. (...) Pierwsze naukowe czasopismo w Polsce było wydawane w Lesznie! W osiemnastym wieku! Warto o tych wielkich lekarzach wspominać, warto o nich pamiętać. W ten nurt wpisuje się pan doktor Tomasz Kazało. 

Doktor Kazało unaocznił zebranym poziom postępu w leczeniu okulistycznym, jaki dokonał się w ostatnich siedemdziesięciu latach i udowodnił, że wybitny wpływ na te zmiany miał między innymi wyrosły w Lesznie Stanisław Mondelski - lekarz, autor wielu prac naukowych, świetny nauczyciel lekarzy i - jak się okazuje - też poeta. 

Książka ,,Stanisław Mondelski (1914-1992) wybitny polski okulista’’ jest 24 tomem miejskiej serii Cives Nostri, która ocala od zapomnienia wybitnych leszczyniaków. Książka doktora Kazało wspiera się pracą naukową autora. W sobotnim spotkaniu promocyjnym udział wzięli między innymi: Profesor Krystyna Pecold, profesor Edmund Waszyński i przewodnicząca leszczyńskiego oddziału Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Lidia Dymalska-Kubasik. 

Alicja Muenzberg-Czubała