Aktualności Dodano: 15 września 2023

Szperając w manuskryptach Lubińskiego klasztoru

Data rozpoczęcia: 2023-09-15
Data zakonczenia:

Ponad dwadzieścia osób wzięło udział w unikatowych warsztatach archiwalnych prowadzonych przez Jerzego Łojko. Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się w Czytelni naukowej Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) we czwartek, 13 września. Zajrzeliśmy do manuskryptów Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.

W warsztatach udział wzięli bibliotekarze, historycy, regionaliści, dyrektorzy placówek zajmujących się dbaniem o zachowanie spuścizny, dziennikarze, samorządowcy i działacze kulturalni. 

- Spotkania w naszej Bibliotece są zawsze niezwykłe, a to jest szczególne. Jest to okazja by bibliotekarską gromadą opowiedzieć sobie o naszej historii  - przywitał gości Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP.  - Lubiń jest mi szczególnie bliski, dlatego, że mieszkam pod Lubiniem. (...)  Rzeczywiście czuć tam te dziewięć wieków. Ta historia powinna być jak najlepiej, jak najdłużej zachowana. Dlatego cieszy mnie, że wzięto na tapetę Lubiń i to co wiąże się z jego archiwami.   

Prezentację multimedialną i prelekcję na temat manuskryptów z Lubińskiego klasztoru zachowanych w Bibliotece Kórnickiej PAN i Archiwum Państwowym w Poznaniu przeprowadził Jerzy Łojko. Była to podróż w przeszłość z przygodami. W części warsztatowej Łojko wyszukiwał rękopisów dotyczących miejscowości, które życzyli sobie zobaczyć kursanci. 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie jest jednym z nielicznych miejsc w których będzie można uzyskać dostęp do powstałych w tym regionie manuskryptów i starodruków ukrytych gdzieś głęboko w sejfach archiwów. 

(Al)