Aktualności Dodano: 29 września 2023

To ma sens! Kolejne fascynujące warsztaty

Data rozpoczęcia: 2023-09-29
Data zakonczenia:

Po raz kolejny odbyły się warsztaty z projektu „To ma sens” prowadzone przez Magdalenę Woźną. 29 września wykład  pt. „Język Polski w dobie cyfryzacji” zafascynował duże grono odbiorców.  

Na warsztatach pojawiły się trzy grupy z różnych szkół. Pani Magda pokazała nam jak bardzo na przestrzeni czasu nasz język ewoluował. Opowiedziała o tym w jak wielkim stopniu internet wpłynął na sposób naszej mowy i pisma. Wiele słów zapożyczamy z języka angielskiego, często używane u młodzieży słowa takie jak „rel”, czy „trend” stanową teraz normę w codziennej komunikacji. Sposób mowy publicznej także się zmienia i staje się coraz bardziej podobny do tego prywatnego.

-”Kiedyś mama mi mówiła, oglądaj wiadomości, czytaj gazety i ucz się jak mówią dorośli. W tamtych czasach język publiczny był bardziej oficjalny, nikt nie zwracał się do siebie po imieniu i nikt nie używał kolokwializmów.Teraz jest zupełnie inaaczej."- mówi Magdalena Woźna.

Po wykładzie Pani Magdy przeszliśmy do zadań praktycznych które miały pokazać jak bardzo nasz język zmienił i uprościł się po latach korzystania z internetu. Na zakończenie spotkania zostały stworzone memy z Wisławą Szymborską z cudownej okazji jaką jest setna rocznica jej urodzin.

 

Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty edycja 2023.

JJ