Aktualności Dodano: 05 września 2023

To rozpaliło moją narrację!

Data rozpoczęcia: 2023-09-05
Data zakonczenia:

- Mnie nie kształtował Fellini i Kurosawa. Oglądałem trzeciorzędne filmy akcji i ,,Koszmar z Ulicy Wiązów 5’’. Łał! TO rozpaliło moją narrację! - opowiadał w poniedziałek  (4 września 2023) pisarz, redaktor i publicysta Łukasz Orbitowski. Zebranych w sali audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki wprowadził w swój świat.  

Kto nie był, nich już żałuje.. Niezwykle szczery, naturalny i z uroczym dystansem do siebie pisarz wprowadził nas za kulisy swojej sztuki. Sztuki, którą - wyjaśnijmy za nim - wykonuje bo nigdy nie chciał ,,chodzić do pracy’’. 

- I nigdy nie chodziłem - uśmiechał się szeroko. 

Książki pisze po to, by je sprzedawać. 

- Ja mam za małą rodzinę, żeby tylko na niej jako czytelnikach poprzestać - żartował. 

Opowiadał o zbieraniu materiałów do książek, wymyślaniu bohaterów, rysowaniu przypominających zapiski szaleńca konspektów, szlajaniu się ulicami dla poczucia atmosfery miejsca i że reresearch pomagają mu robić dwaj koledzy. Nie ma ambicji pisania epopei do szuflady i bardzo cieszy go, że jego książki podobają się czytelnikom. Czy będą podobać się za dziesięć lat? Nie wie. Co zrobiło z niego pisarza? Okazuje się, że - niestety - wcale nie książki. 

- Czytanie to była moja jedyna rozrywka. Czytałem bardzo dużo. Mama i tata nie zdołali mi książek nastarczyć, ale niestety, to nie te książki, ale lawina popkultury zachodu zrobiły ze mnie pisarza. Ja i moja twórczość są zrobione z gówna. Gównianych filmów, książek i gier. Mnie nie kształtowali Fellini i Kurosawa. Oglądałem trzeciorzędne filmy akcji i ,,Koszmar z ulicy Wiązów 5’’. Łał! TO!!! rozpaliło moją narrację! Dlatego zacząłem pisać fantastykę, bo chciałem robić takie historie! Życie zrobiło ze mnie jednak innego pisarza - mówił między innymi Orbitowski.  

Całe spotkanie można obejrzeć na naszej stronie na facebooku ( z tłumaczeniem na język migowy) https://www.facebook.com/mbpleszno/videos/2425982424242613. Zapraszamy też oczywiście do Biblioteki po książki laureata Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla. Łukasz Orbitowski był też nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. W zasobach MBP znajduje się szesnaście jego książek ( https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__%C5%81ukasz+Orbitowski&sort=byscore&view=1 ) Większość została przez niego w poniedziałek specjalnie dla naszych czytelników - podpisana. 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu ,,To ma sens’’. Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023

Alicja Muenzberg-Czubała