Tylko smutek jest piękny
Data rozpoczęcia: 2023-10-12
Data zakonczenia:
- Jak to się mogło stać, że niewidomy chłopak z zapadłej, zamojskiej wsi grał w Wiedniu w klubie, w którym grali Miles Davis i Thelonious Monk? - pytał wczoraj (11 października 2023) w Bibliotece Ratuszowej Krzysztof Karpiński. Mamy za sobą kolejne spotkanie z cyklu ,,Biografie jazzu’’.
Pytanie zostało bez odpowiedzi. Jedyną, na jaką można się po latach pokusić jest - że Kosz był po prostu absolutnie wyjątkowy. Wszystko, co grał, grał z pamięci. Znajomi opowiadają, że mógł raz usłyszeć utwór i od razu usiąść, i go zagrać.
- Byłem na jego koncertach. Pamiętam go… - opowiadał w Ratuszowej Karpiński. Historię muzyka śledził od dnia, w którym dowiedział się o jego śmierci. Zafrapowała go i zahipnotyzowała na pół wieku (w tym roku w maju minęło 50 lat od śmierci artysty). Pierwsze wydanie poświęconej Mietkowie Koszowi książki Karpińskiego ukazało się w latach dziewięćdziesiątych. Teraz - kolejne, wzbogacone.
- Ja nie wierzę, że on popełnił samobójstwo. Myślę, że to był wypadek. Znalazłem nawet świadka, który twierdzi, że widział, jak Mietek wypadając z okna rozpaczliwie próbował chwycić się donicy… - opowiadał między innymi autor książki ,,Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu’’.
Książkę można było tego wieczoru w Bibliotece Ratuszowej kupić, a nawet zdobyć autograf autora. Na deser recital dał Zdzisław Babiarski, laureat konkursu im. M.Kosza na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Magiczny
- Jakbym Kosza słyszał - zachwycał się po koncercie Karpiński. - Zagrał pan ,,Przed burzą’’.... Tego nikt nie potrafi zagrać… Ta biblioteka, to absolutnie niezwykłe miejsce. Ja o was muszę opowiedzieć w Warszawie!
,,Tylko smutek jest piękny’’ jest w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25) w Wypożyczalni zbiorów audiowizualnych. Najnowsze wydanie będzie też dostępne w Czytelni muzycznej. Książka Krzysztofa Karpińskiego była jedną z inspiracji przy powstawaniu filmu,,Ikar. Legenda Mietka Kosza'' w reżyserii Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem w tytułowej roli.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Alicja Muenzberg-Czubała
Krzysztof Karpiński to prawnik, pianista, entuzjasta jazzu i badacz jego historii. Stały współpracownik "Jazz Forum" – najważniejszego polskiego periodyku jazzowego. Autor książki ,,Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce’’, laureat Grand Prix Jazz Melomani 2014 w kategorii „Krytyk-Dziennikarz”.
Zdzisław Babiarski to pianista, organista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Zdobywca wielu nagród, m.in: III nagroda zespołowa na Jazz Juniors, nagroda indywidualna oraz nagroda za kompozycje, wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Kaliszu, nagroda indywidualna na przeglądzie Big Bandów w Nowym Tomyślu. Od wielu lat współpracuje z czołowymi muzykami. Między innymi z Urszulą Dudziak, Andrzejem Dąbrowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Baronem, Leszkiem Cichońskim, Zbigniewem Wromblem, Zbigniewem Lewandowskim, Mike’m Russelem, zespołem Sami Swoi, Ewą Urygą, Kasią Wilk a ostatnio z Walk Away. Wiele lat współpracował też z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego.