Aktualności Dodano: 18 września 2023

W barwach biało-czerwonych

Data rozpoczęcia: 2023-09-18
Data zakonczenia:

Dwie grupy leszczyńskich dziewięcio i dziesięciolatków wzięły udział w warsztatach: ,,Co były gdyby zwierzęta mówiły’’. Legendarny terier Dywizjonu 305 opowiedział dzieciom o historii drugiej wojny światowej i wadze bitwy o Anglię. 

To były naprawdę poruszające warsztaty. Mówiliśmy o symbolach narodowych, barwach i szacunku z jakim należy je traktować. Dzieci wykazały się sporą wiedzą, doskonale poradziły sobie z układaniem puzzli i z wprawą potrafiły odtworzyć słowa polskiego hymnu. W historię II wojny światowej naszych gości wprowadził filmowy narrator - Terier Ciapek. To historyczna postać - maskotka  305. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Wielkopolskiej", który walczył ramię w ramię z angielskimi pilotami o wolność Anglii i Europy. Po filmie dzieci wzięły udział w quizie (poszło im świetnie), wycięły i pokolorowały odznakę Dywizjonu 305 (skrzydło polskiej husarii, z elementami przynależności do RAF-u i PSP po bokach) oraz lotniczą szachownicę, a następnie wykonały dla siebie przypinki z tymi emblematami.


Warsztaty odbyły się w ramach projektu: „Nasze Barwy Ojczyste”. Dofinansowano go ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP".
(Al)