W naszych książkach mieszka wiele kotów
Data rozpoczęcia: 2023-02-17
Data zakonczenia:
Kalendarz podpowiada, że 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota.
To święto tylko pozornie niezwiązane z literaturą, bo przecież koty są bohaterami wielu książek. Każde dziecko zna Kicię Kocię, Kota Filemona czy Kota w Butach, natomiast dorośli zaczytują się w poradnikach, które pozwalają lepiej zrozumieć te zwierzęta i ich potrzeby. Ponoć istnieje coś takiego jak „złota trójka KKK”, czyli wieczór idealny - z książką, kocem i kotem u boku. Jak mawiał Albert Schweitzer "istnieją dwa sposoby ucieczki od prozy życia — muzyka i koty".
Idea święta narodziła się we Włoszech, gdzie koty można spotkać w każdej uliczce. W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku, a do jego powołania doprowadziła redakcja miesięcznika "Kot" wraz z łódzkim stowarzyszeniem "Cat Club Łódź". Dzień Kota został ustanowiony w konkretnym celu. Pomysłodawcy tego dnia chcieli zwrócić uwagę na krzywdy i niebezpieczeństwa, na jakie są narażone koty. Zachęcić do pomocy bezdomnym i chorym zwierzętom. Oraz podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.
Według raportu FEDIAF Facts and Figures 2020 Polska jest czwartym krajem w Europie pod względem liczby mruczków (niespełna 7 milionów). Jeden z nich odwiedził dzisiaj naszą bibliotekę i pozwolił zrobić sobie kilka zdjęć. Prezentuje się uroczo na tle książek.
Magdalena Woźna
Zdjęcia: Magdalena Woźna i Andrzej Przewoźny