Aktualności Dodano: 15 lipca 2021

Afryka w Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2021-07-15
Data zakonczenia:

15 lipca br. o godzinie 17:00 w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie z Robertem Ziółkowskim, byłym policjantem poznańskiej grupy "Łowców głów", pisarzem i podróżnikiem. Nasz gość zabrał nas w podróż po Afryce, która jak się okazuje kryje w sobie niesamowite miejsca. Malowniczość slajdów z Czarnego Lądu pozwoliła na moment przenieść się w inny wymiar. Opowieści i anegdoty związane z wielokrotnymi podróżami w głąb Afryki ukazały zupełnie nowe, nieznane dotąd oblicze plemion zamieszkujących ten kontynent.

 

Robert Ziółkowski - jego Łowcy głów czy Wściekły pies to sensacyjne książki związane z tematem policyjnych porachunków ze światem przestępczym. Ziółkowski nudy nie znosi, więc ostatnio zabrał nas w świat afrykańskich wojowników plemienia Karamojong, na styku Ugandy i  Sudanu Południowego. „Walczy”  też u boku swych bohaterów w Powstaniu Wielkopolskim.

Rocznik 1967. Przez szesnaście lat służył w polskiej policji. Jego kariera wiodła od "krawężnika", poprzez dochodzeniówkę, wydział zwalczania przestępstw gospodarczych, do specjalisty wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej. Ostatnie lata przepracował w Zespole Poszukiwań Celowych wielkopolskiej komendy. Zespół, którego był członkiem, zajmował się poszukiwaniem ukrywających się zabójców, bandytów, gangsterów, handlarzy narkotyków oraz porywaczy dzieci. Policjanci z ZPC brali udział w akcjach w kraju i poza granicami. Poznańskie ZPC posadziło między innymi "Makowca", członków gangów "Borysa" i "Drewniaka". Dokonywali około stu zatrzymań rocznie, a ich akcje były szeroko komentowane w mediach.
Robert Ziółkowski jest absolwentem Akademii Rolniczej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zajmował się dziennikarstwem, działalnością samorządową, biznesem.