Aktualności Dodano: 15 marca 2023

Warto mieć pasję

Data rozpoczęcia: 2023-03-15
Data zakonczenia:

O sztuce, pasji, emeryturze i o tym, by nigdy nie przestawać się zachwycać uczniom IV klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie opowiadały artystki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lesznie. - Zawsze musi chodzić o coś więcej, niż kotlet - przekonywały w Salonie Maciejewskich (Biblioteka przy Pl. Metziga 25) 15 marca 2023 roku.

Było to pierwsze spotkanie z cyklu ,,Rozmowy o sztuce’’. Sekcja plastyczna UTW wystawia właśnie w Pasażu Kultury Leszczyńskiej Galerii Książki swoje prace. 

Wystawa nosi tytuł ,,Remanenty’’ bo prezentujemy na niej takie nasze prace z szuflady -opowiadała młodym Krystyna Świgoń, rzeczniczka UTW i jedna z pierwszych adeptek uniwersyteckiej sekcji malarskiej (od pierwszych zajęć). O swojej pasji opowiadały też: Julianna Woźniak (od 2009 roku), Wiesława Maliczak (od 2012 roku), Elżbieta Szykalska (2007) i Iwona Waligórska (2017). 

Szukajcie swoich pasji - mówiła Wiesława Maliczak. - Ja to odkładałam całe życie. Ciągle myślałam, że to jeszcze nie teraz. Ciągle miałam coś ważniejszego do zrobienia. Nie warto tak długo czekać. Może się okazać, że nie zdążycie. Szukajcie pasji już dziś… Każdy ma to coś. Zadbajcie o to

Panie ze swadą opowiadały o tym, ile daje im sztuka, o przypalonych obiadach, gdy wpadną w pasję malowania, o absolutnie nieoczekiwanych odkryciach swoich możliwości i nieustającym zachwycie, jakiego nauczyło je malarstwo. 

Ja nigdy nie miałam marzeń o malowaniu. Nigdy. Po prostu zostałam kiedyś złapana na ulicy,. Ktoś w ostatniej chwili zrezygnował z udziału w plenerze. Koleżanka powiedziała, że miejsce się zmarnuje. Co ci leży - jedź z nami. I pojechałam. Co ja się napłakałam nad tym moim obrazkiem… Robiłam to pierwszy raz! I wiecie co? To mój obrazek trafił do Gazety ABC! Mój! Od razu zapisałam się do Uniwersytetu Trzeciego Wieku i do sekcji malarskiej - opowiadała Julianna Woźniak. 

Sekcja liczy dziś 18 artystów. Wszyscy malować nauczyli się na emeryturze. W ramach Uniwersytetu uczestniczą też w kursach z historii sztuki i uczą się języków obcych. 

Nigdy nie jest za późno na naukę - przekonywały panie i namawiały młodych ludzi do otwartości na świat i nowe umiejętności. 

Rozejrzyjcie się wokół siebie, spójrzcie w niebo na chmury, przyjrzyjcie się szczegółom. Świat dookoła nas jest jak wielkie dzieło sztuki. Chodzi o to, by nie stracić umiejętności zachwytu - mówiły artystki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Same mają w telefonach mnóstwo zdjęć, które są zapisem ich osobistych zachwytów. Część z nich z czasem trafia na sztalugi. 

Po spotkaniu młodzież obejrzała wystawę. Jeden z uczniów zadeklarował, że artystki UTW zainspirowały go i sam zamierza zająć się malarstwem. 

Wystawę ,,Ramanenty''  oglądać można w Pasażu Kultury do 10 kwietnia. Zapraszamy. 

 (Al)

Fot. Alicja Muenzberg-Czubała