Aktualności Dodano: 10 września 2021

Widziałem przyszłość – Stanisław Lem 2021

Data rozpoczęcia: 2021-09-10
Data zakonczenia:

Mija 100. rocznica urodzin słynnego polskiego pisarza science-fiction, futurologa, filozofa i krytyka. Urodził się 13 września 1921 we Lwowie. Zapobiegliwi rodzice, Samuel Lehm i Sabina Woller, aby wedle przesądu uniknąć pecha, wpisali do aktu urodzenia datę 12 września. Stąd często spotykana rozbieżność w dacie urodzenia autora.

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego książki, które do dziś sprzedały się w liczbie około 30 milionów egzemplarzy, przetłumaczono na ponad 40 języków. Wydawnictwo Literackie, w którym Lem publikował swoje dzieła od początku, obliczyło, że w przeciągu ostatnich dziesięciu lat, na rynku polskim rozeszło się ponad milion egzemplarzy jego książek, od 1955 roku wydrukowano ich łącznie ponad 4 miliony! Za ich oprawę graficzną odpowiadali znani polscy graficy, m.in. Szymon Kobyliński, Kazimierz Mikulski, Zofia Darowska, Daniel Mróz, Tomasz Lec, Marek Pawłowski, Przemek Dębowski.

Choć bardzo mało podróżował, Stanisław Lem, był najpopularniejszym polskim pisarzem poza granicami kraju. ,,Siedział w swoim gabinecie i pisał na starej maszynie do pisania, ponieważ pisać na komputerze nigdy się nie nauczył. To znamienne. Pokazuje nam, że nie przez gadżety techniczne i nie przez powierzchowne zwiedzanie świata zdobywamy szerokość myślenia, dogłębność sięgania we Wszechświat. Nie urządzenia o tym świadczą, a siła myśli" - prof. Jerzy Jarzębski.

Miał dar opisywania i przewidywania przyszłości. Pisał o rozwiązaniach technologicznych, biologicznych osiągnięciach, na wiele lat przed ich pojawieniem się. Przewidział powstanie czytników do e-booków (Powrót do gwiazd 1961). W Cyberiadzie przedstawił alternatywny świat, który zapoczątkował słynną grę komputerrową The Sims. Przewidział internet, zalewający nas szum informacyjny oraz falę fake newsów. Trudno to sobie wyobrazić, ale już kilkadziesiąt lat wstecz to Lem pisał o wojnach hybrydowych, o których współcześni nie mieli bladego pojęcia. Mimo iż był twórcą literatury fantastycznej, patrzył na świat bardzo realistycznie. Krytycznie odnosił się do osiągnięć pseudonaukowych, parapsychologii. Negował teorie, które nie dadzą się zbadać empirycznie. Zaprzeczał religii, metafizyce i transcendencji. Nie pozwalał jednak nazywać siebie ateistą.

Jak każdy wielki twórca miał swoje fanaberie. Uwielbiał słodycze. Nie zaprzestał ich konsumpcji, nawet gdy wykryto u niego cukrzycę. Był wielbicielem marcepanu i chałwy. Lubił też likiery, w szczególności chartreuse i benedyktynkę. Popalał od czasu do czasu, ale tylko i wyłącznie papierosy mentolowe.

Oprócz wiekopomnego miejsca w literaturze światowej, Lem zajmuje znamienne terytorium w przestrzeni kosmicznej. To właśnie jego nazwiskiem nazwano jedną z planetoid należącą do głównego pasa asteroid okrążających Słońce. Także pierwszy polski sztuczny satelita naukowy dostał nazwę Lem. Rok 2021 został ustanowiony przez polski Sejm, w związku z 100. rocznicą urodzin pisarza, Rokiem Stanisława Lema.

Księgozbiór biblioteki zawiera pokaźną część dorobku pisarskiego Stanisława Lema. Wśród tytułów związanych z najsłynniejszym polskim autorem książek science-fiction znaleźć można i te poświęcone jego życiu i twórczości. Zapraszamy do odwiedzin i wypożyczeń. Życzymy niezapomnianej lektury i wspaniałych odkryć literackich wszechświatów.

Barbara Hałusek