Aktualności Dodano: 11 listopada 2023

Wygrała literatura!

Data rozpoczęcia: 2023-11-11
Data zakonczenia:

Z przyjemnością zawiadamiamy, że XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka został rozstrzygnięty. W ramach tegorocznej edycji w konkursie wzięły udział 364 prace w trzech kategoriach (poezja, proza i dramat), wśród których największą popularnością cieszyła się poezja.


11 listopada o godzinie 12.00 w Sali Audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka, który ufundował Nagrodę Główną. Jury konkursu w składzie Sergiusz Sterna-Wachowiak (przewodniczący), Janusz Drzewucki i Mieczysław Orski dokonało oceny 337 prac, zakwalifikowało do finału najlepsze z nich, przyznając nagrody finansowe następującym laureatom:

I Nagroda Główna Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

Marek Nowak z Dąbrowy Górniczej w kategorii - dramat za utwór pt. „REKLAMACJA. Czyli sens życia według istoty ludzkiej w randze nadkonsumenta dostępującej w końcu przemiany w towar”,

II Nagroda

Danuta Zasada z Warszawy za utwory w kategorii - prozy pt. „ŻADNYCH WSPOMNIEŃ” i „WYSTAWA WE WIEŻY”,

III Nagrodę

Agnieszka Rura z Przeźmierowa za utwór w kategorii – dramat pt. „SKUTKI UBOCZNE”.


Jury XV OKL im. Stanisława Grochowiaka przyznało również równorzędne wyróżnienia:


Magdalena Cybulska z Łodzi, Piotr Zemanek z Bielska Białej, Piotr Piątek z Kołobrzegu w kategorii poezja,

Bogdan Nowicki z Świętochłowic, Patrycja Pelica z Urszulina w kategorii proza,

Grzegorz Walczak z Warszawy w kategorii dramat, słuchowisko radiowe.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich władze miasta oraz laureaci konkursu, którzy zaprezentowali nagrodzone utwory. Całość wydarzenia zakończył koncert zespołu wokalnego Arabeska pod kierunkiem Ewy Halatyn. Organizatorami wydarzenia byli Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie oraz Miasto Leszno.

(Bib)