Aktualności Dodano: 31 lipca 2023

Znani zaczytani - Krzysztof Zanussi

Data rozpoczęcia: 2023-07-31
Data zakonczenia:

Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Twórca z nurtu kina moralnego niepokoju. Profesor sztuk filmowych. Filozof. Reżyser takich dzieł jak: ,,Struktura Kryształu’’ (1969), ,,Iluminacja’’ (1972), ,,Barwy ochronne’’ (1976), ,,Spirala’’ (1978), ,,Constans’’ (1980), ,,Imperatyw’’ (1982), ,,Życie jako śmierletna choroba przenoszona droga płciową’’ (2000). Zdobywca Złotego Lwa w Wenecji za film ,,Rok spokojnego słońca’’ (1984) i dwukrotny laureat Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych poleca: 

,,Prowadź swój pług przez kości umarłych’’ Olgi Tokarczuk 

- Spędziłem dzieciństwo pod dużą półką z książkami. Ojciec pokazał mi, że na dole są książki dla dzieci. Na górze były książki dla dorosłych, których - jak zaznaczył ojciec - nie było mi wolno czytać. Miałem osiem, dziewięć lat i natychmiast zabrałem się za te książki z górnej półki. I to był akurat Balzac. Przeczytałem ogromną ilość książek Balzaca od ,,Ojca Goriota’’ począwszy. Bardzo mi to wtedy odpowiadało. Doskonale rozumiem, że można nie czytać książek dla dzieci, bo są nudne. Życie mi to czytanie Balzaca po latach wynagrodziło. Uporczywie twierdzę, że czytanie książek ma wartość praktyczną. To nie żadna zwykła uciecha, ani żadna wisienka na torcie. Dzięki książkom zyskujemy wiedzę i rzeczach, których bez nich byśmy nie mieli i zyskujemy przygotowanie do życie. Książki, to żadna zabawa. To jest coś bardzo podstawowego w rozwoju naszego gatunku. Wracając do Balzaca. Miałem, nadal mam, bardzo dalekich, ale niesłychanie, bajecznie wręcz bogatych krewnych we Włoszech. W czasach gomułkowskich udało mi się uzyskać paszport i wyjechać za granicę. I tu Balzac okazał się niezbędny. U niego zawsze była postać biednego kuzyna z prowincji. Dzięki temu się tam od razu znalazłem. Wiedziałem, że jak zapukam do drzwi i otworzy mi taki nieokreślony człowiek, to będę się wahał, czy to jest lokaj, któremu wystarczy podać walizkę, czy może kuzyn, któremu powinienem się rzucić na szyję. To wszystko u Balzaca już było! Ja już to miałem przemyślane… Jesteśmy z tą moją bardzo odległą rodziną w przyjaźni, dzięki temu, że od pierwszego spotkania wiedziałem, co mnie czeka. Czy oni czytali Balzaca, nie jestem pewien, ale mam nadzieję, że tak. Co do innych książek, bardzo przestrzegam! To jest moment, w którym prawdopodobnie państwa przestraszę i zgorszę -  ja twierdzę, że trzeba czytać jak najmniej. Nie wolno czytać dużo, ale trzeba czytać tylko arcydzieła. Czytanie byle czego psuje gust. Czytać mało, oglądać też mało, ale wybierać rzeczy najlepsze. To wystarczy. I tak na całe życie. Dlatego bardzo się pilnuję, żeby przypadkiem nie czytać nic aktualnego. Już w dzieciństwie się nauczyłem, że trzeba poczekać z dziesięć lat, czy dzieło się ostoi. Z książek ostatniego stulecia polecam Giuseppe Tomasi di Lampedusa ,,Lamparta’’, albo w nowszym, lepszym moim zdaniem tłumaczeniu ,,Geparta’’. To arcydzieło. Książka stulecia. Można w tym roku już nic innego nie przeczytać. To starczy.  Czytam też naszą noblistkę. Bardzo lubię przede wszystkim te wszystkie drobne, rozproszone jej teksty, ale też  bardzo długie ,,Księgi Jakubowe’’,  najnowszy ,,Empuzjon’’ czy  też ,,Prowadź pług przez kości umarłych’’. ,,Prowadź…’’ to wspaniała opowieść. Kryminał w mistrzowskim wydaniu. Piękny i straszny jednocześnie. Zauroczony nim byłem tak, że zdecydowałem się zostać producentem ,,Pokotu’’ na jego podstawie. Gorąco polecam taką lekturę… Nie będę opowiadał, bo zepsuję radość czytania, ale naprawdę warto.  To dzieło z nami zostanie na lata.

,,Prowadź pług przez kości umarłych’’ Olgi Tokarczuk jest w zasobach MBP https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=LESZ%200012009023764 

,,Gepard’’ Tomasi di Lampedosa też: https://www.leszno-mbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=LESZ%200012019004710

W zasobach MBP także książki Krzysztofa Zanussiego: ,,Kontrakt’’, ,,Rozmowy o filmie amatorskim’’, ,,Scenariusz efilmowe II’’, ,,Strategie życia czyli jak zjeść ciastko i mieć ciastko’’, ,,Uczyń ze swego życia arcydzieło’’, ,,Bigos nie zginie!... w rodzinnej Europie’’, ,,Nowele filmowe’’ oraz bohater ,,Życia rodzinnego Zanussich’’.