Aktualności Dodano: 02 października 2021

Julian Przyboś – wygnaniec ptaków

Data rozpoczęcia: 2021-10-02
Data zakonczenia:

W miniony piątek, 1 października, w Bibliotece Ratuszowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Między Wierszami pt. Julian Przyboś – wygnaniec ptaków. W kawiarnianej atmosferze, wśród opowieści pełnej anegdot i ciekawych faktów z życia poety prowadzący spotkanie, znani biografowie i krytycy literaccy, Katarzyna Wójcik i Radosław Romaniuk, przenieśli w czasie uczestników spotkania. Odbywając wyśmienitą podróż literacką z kafejki Mała Ziemiańska do słynnych kawiarni literackiego Krakowa, goście spotkania opowiedzieli kim i jaki był Julian Przyboś, jeden z czołowych poetów Awangardy Krakowskiej. Jakie były jego relacje z ówczesnym środowiskiem literackim i jaka była jego w nim pozycja po drugiej wojnie światowej. O prezesowaniu Związkowi Literatów Polskich, o posadzie dyrektorskiej w Bibliotece Jagiellońskiej i o tym czy Przyboś był na usługach ówczesnego aparatu władzy.


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Między Wierszami, które odbędzie się 18 października o godz. 17.00 w Bibliotece Ratuszowej. Bohaterem spotkania będzie ostatni ze Skamandrytów – Kazimierz Wierzyński.


Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem. Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym? 


Katarzyna Wójcik - doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się redakcją książek i dziennikarstwem literackim. Współpracuje między innymi z „Nowymi Książkami”, „Toposem”, „Twórczością” i „Wydawcą”. Współprowadzi z Jarosławem Jakubowskim program literacki „Gadające Głowy” w TVP Bydgoszcz.

Radosław Romaniuk – literaturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja Dramat religijny Tołstoja (2004), zbioru esejów biograficznych One (wyd. 1 2006, wyd. 2 2014) oraz dwutomowej książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (t. 1 2012, t. 2 2017). Opracował edytorsko dziesięć książek – dzienników, esejów, listów, przekładów poetyckich i wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego A. Jeleńskiego i Czesława Miłosza. Publikuje podcast „Pełnia Literatury”. Nocny podcast literacki.

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.