Aktualności Dodano: 08 lipca 2023

Niektórzy lubią poezję…

Data rozpoczęcia: 2023-07-08
Data zakonczenia:

W Pasażu Kultury w Leszczyńskiej Galerii Książki (plac Jana Metziga 25) otwarliśmy wystawę: „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”. To jak spotkanie z bliską osobą. Jedyną w swoim rodzaju. 

Joanna Helander jest fotografem, reżyserem filmów dokumentalnych, pisarką i tłumaczką. Jej zdjęcia noblistki będzie można oglądać w Lesznie do końca lipca. Nie warto jednak czekać. Strach się spóźnić. Wokół filuternie uśmiechniętej twarzy Szymborskiej jeszcze unosi się papierosowy dym. Widzimy ją też z kotem tłumacza Andersa Bodegarda, przy filiżance herbaty, w kuchni właśnie chwytającą za rączkę buchającego parą czajnika, aby zaparzyć herbatę, albo zatopioną w fotelu. Jakbyśmy na chwilę po prostu byli tuż tuż. Jest zdjęcie podczas intymnej rozmowy telefonicznej a na kolejnym Helander uchwyciła Szymborską w pędzie w jakichś drzwiach, za którymi ktoś na nią czekał. Są też zdjęcia z celebry noblowskiej. Można się poczuć, jakby to dla nas ta skromna pani przebiegała przez drzwi i chwilę potem parzyła herbatę. Do tego mamy i garść wierszy: ,,Kot w pustym mieszkaniu’’, ,,Dzieci epoki, ,,Portret kobiety’’,,Fotografia tłumu’’,,Radość pisania’’, najkrótszy, a tak dojmujący -  ,,Dłoń’’, czy tytułowe ,,Niektórzy lubią poezję’’.  

,,Niektórzy –

czyli nie wszyscy.

Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.

Nie licząc szkół, gdzie się musi,i samych poetów,

będzie tych osób chyba dwie na tysiąc’’ - napisała poetka. 

Owe ,,dwie’’ i pozostałe 998 osób, które jeszcze nie wiedzą, że lubią poezję, serdecznie do nas zapraszamy.  Tak po prostu, na herbatkę u Szymborskiej. Już zaparzona… 

                                                              ***
„Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander” - to objazdowa wystawa czułych fotografii z lat 1983-1996 przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

Wisława Szymborska w niedzielę, 2 lipca, obchodziłaby setne urodziny, a urodziła się niedaleko, bo w podpoznańskim Kórniku. Bywała też niedaleko, bo przez lata uciekała z ukochanego Krakowa by spędzić kilka wakacyjnych nocy pod namiotem  nad Wartą pod Śremem, albo kilka tygodni w leśniczówce Papiernia pod Włoszakowicami, a ostatecznie w leśniczówce w Olejnicy pod Przemętem. Po śmierci Kornelna Filipowicza nie przyjechała tu już nigdy. …

,,przyjmuję do wiadomości,

że – tak jakbyś żył jeszcze -

brzeg pewnego jeziora

pozostał piękny jak był’’ - napisała o Olejnicy (,,Pożegnanie z widokiem’’).

Wydała w sumie 13 tomów wierszy: Dlatego żyjemy (1952), Pytania zadawanie sobie (1954), Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993, 1996), Chwila (2002), Dwukropek (2005), Tutaj (2009) oraz opublikowany pośmiertnie, niedokończony tom Wystarczy (2012). W 2023 r. - w  ustanowionym decyzją Senatu RP roku Wisławy Szymborskiej - nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się Wiersze wszystkie. Wiersze Szymborskiej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień. Między innymi tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (maj 1995) i Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury (1996 r). W 2011 r. została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Odeszła 1 lutego 2012 roku.

Wystawę można zwiedzać codziennie od godz. 9:00 do 19:00. Wstęp wolny. 

Alicja Muenzberg-Czubała